خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  جای خالی تخصص در آموزش و پرورش

جای خالی تخصص در آموزش و پرورش

در شماره ی ۶۹ نشریه ی ارزنده ی «چشم انداز ایران»، گفت گویی چاپ گردید با مرتضی حاجی، یکی از وزیران آموزش و پرورش دوره اصلاحات. کانون صنفی معلمان ایران، لازم می بیند که دیدگاه و ارزیابی خود را از آن سخنان، هر چند فشرده و گذرا، خدمت مسئولان و خوانندگان گرامی نشریه و همچنین همه ی فرهنگیان فرهیخته کشور برساند.

پیش از هرچیز، بر خود بایسته می دانیم، از نشریه چشم انداز ایران، به خاطر توجه به آموزش و پرورش، سپاسگزاری ویژه ای نماییم. در نگاه ما، پرداختن به پدیده ی آموزش، و وارسی و آسیب شناسی آن، یکی از ضرورت های پیشرفت هر جامعه ای است، و درک و دریافت این مهم نیز، خود نشانی است از نگرش جدی و ژرف به واپس ماندگی های گوناگون اجتماعی و فرهنگی. اکنون بیان این واقعیت، که یکی از پیش زمینه های توسعه پایدار هر کشوری، آموزش و پرورش پویا و توانمند آن است، بیش از پیش پذیرفتنی می نماید و در این روزگار، شاید آن چنان لازم نباشد که از اهمیت فرهنگ و دانش در رشد و تعالی یک ملت سخن گفت. با این همه، افسوس که در کشور ما، آموزش و پرورش هیچ گاه نقش و جایگاه شایسته و فراخور خود را نداشته و نیافته است، چه در میان دولت مردان و چه در میان روشنفکران و منتقدان. گویی «سیاست زدگی» آنچنان بر جان و اندیشه ی همگی ما سایه انداخته که چندان جایی برای دیگر گستره های زندگی و جامعه، و از آن میان آموزش و پرورش نمانده است. بد نیست درباره ی این بی توجهی به آموزش و پرورش، به نمونه تازه ای اشاره کنیم.

می دانیم که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو در سال ۱۹۹۴ میلادی، روز پنجم اکتبر برابر سیزدهم مهرماه را روز جهانی معلم اعلام نموده است و کشور ایران نیز در زمان وزارت محمد علی نجفی، این روز را به عنوان روزجهانی بزرگ داشت مقام معلم پذیرفته است. اما آموزش و پرورش از آن زمان تاکنون، تنها یک بار و آن هم در همان سال نخست، این روز را به فرهنگیان تبریک گفته است و پس از آن، گویا قرار بر این شده، به فراموشی سپرده شود. یونسکو هر سال بزرگ داشت این روز را با پیام و شعاری نیز همراه می کند. پیام امسال «Teachers for gender equality» آموزگاران برای برابری جنسیتی، اعلام گردید، که با توجه به کوشش و مبارزه زنان و مردان بسیاری در سطح جهان، برای زدودن تبعیض های جنسیتی، شعار هوشمندانه و ارزنده ای است و بر نقش اجتماعی معلمان، در توسعه ی همه جانبه ی جامعه انسانی نیز تاکید می نماید. با این رو، براستی در ایران، حتی در میان رسانه های غیردولتی و مستقل، تا چه اندازه به این روز و به این پیام پرداخته شد؟ بی گمان باید گفت، بسیار ناچیز!

باری، سخن این است که آموزش در ایران آنچنان که باید و شاید، کاویده نمی شود، و شاید یکی از بزرگترین ایراد نوگرایان اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ما، همین نادیده انگاشتن گستره ی آموزش باشد. از همین جا می توان به برجسته ترین انتقاد آموزشی ای ورود یافت که از دید ما، به دوره ی اصلاحات وارد است. چنین می نماید که اصلاح طلبان، از گذشته تاکنون، تئوری آموزشی نوین و تازه ای که فراخور زندگی جامعه ی کنونی باشد، نداشته و ندارند. چه در دوره ی اصلاحات و چه پیش و پس از آن، در ادبیات آموزشی اصلاح طلبان، آن چنان نشانی از تحول و نوخواهی در آموزش و پرورش دیده نمی شود. اگر هم پژوهشی بوده است در همان پژوهشکده ها، خاک خورده، به گستره ی همگانی کشیده نشده است.

جناب مرتضی حاجی، از ادغام معاونت آموزشی و پرورشی سخن می گوید که در دوره ی وزارت ایشان انجام گرفت، که البته کار ارزنده و مفیدی هم بود. اما، پرسشی که به ذهن می رسد ریشه اندیشگی و انگیزه ی انجام چنین کاری است. همان زمان هم، برخی فرهنگیان و کوشندگان صنفی آنها، خاستگاه چنین کارهایی را سیاسی می دانستند، یعنی برخواسته از یک رقابت با جناح دیگر حکومت، که بی گمان میان مربیان پرورشی، پایگاه استوارتری داشت. نکته ای که چنین گمانه ای را تقویت می کرد و می کند همین نبود، و یا دست کم ناپیدایی زمینه فکری چنین اقداماتی است. روشن است که اگر کاری از بستری اندیشیده و دانش ورانه برخواسته باشد، نشانه و نمودهای گوناگون می یابد و کنش های همراه و هماهنگ خویش را فرامی خواند. اما از کردار و گفتمان نوگرایانه و نواندیشانه آموزشی اصلاح طلبان، نه تنها از گذشته، کار و سخن چندانی در یادها نمانده است که هنوز هم گویا پرداختن به آموزش و درون مایه و هدف های آن، در دستور کار آنها قرار نگرفته است. از دیدی آموزشی، یکی از انتقادهای جدی به دوره ی اصلاحات، برگزیدن وزیرانی بود که آنچنان که باید، با آموزش و پرورش نوین، پیوندی نداشتند و به راه و روشی علمی و تخصصی، به چنین دستگاه پر زیر و بم و پیچیده ای نپرداخته بودند. جناب مرتضی حاجی از وزارت تعاون به آموزش و پرورش آمدند، و راست این است که دلبستگی های سیاسی ایشان، بر دغدغه های آموزشی وی می چربید. بسیاری از فرهنگیان از همان آغاز، چنین گزینشی را سیاسی می دانستند و هنوز هم می دانند. ناگفته نماند که این خرده، تنها به دوره ی اصلاحات برنمی گردد و بیش و کم، به همه ی سال های پس از انقلاب وارد است؛ یعنی بیش از سه دهه است که وزارت آموزش و پرورش ایران، مدیریتی دانشورانه و فرهنگ مدارانه به خود ندیده است. می توان گفت به جز دوره ی کوتاه دکتر غلامحسین شکوهی در روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب، بر بزرگترین دستگاه آموزشی کشور، سیاسی مردان جناح های گوناگون حکومت، ریاست نموده اند و همانگونه که بسیاری گفته و می گویند بدون نگرشی ژرف و اندیشیده و با برنامه ای حساب شده و بسامان، فرمان این نهاد بزرگ فرهنگی کشور را در دست گرفته و رانده اند.

ما نمی خواهیم چشم خویش را بر کارهای درست و مثبتی که گاه- گاه انجام گرفته است ببندیم. بی گمان در این سال ها، پراکنده و اینجا و آنجا، کارهای مفیدی روی داده است. جناب حاجی از مدیریت انتخابی مدارس می گوید که تااندازه ای در دوره ی ایشان انجام گرفت و شوربختانه با تغییر دولت، سراسر به کنار گذاشته شد. اما نباید فراموش کرد که چنین کاری در دولتی صورت گرفت که دو دوره با شعار جامعه مدنی و دموکراسی به قدرت رسید. از این رو شاید این کمترین کاری بود که می توانست در بستر آموزش و پرورش انجام گیرد، و بنابراین چندان هم، برجسته و شاخص نمی نماید. مدیریت انتخابی مدارس در راستای توانمندی و جایگاه بخشی معلمان در آموزش و پرورش، ارزیابی می شود. از این رو، اگر اندیشیده و هدفمند انجام می گرفت باید با برنامه هایی دیگر همچون تشکیل شورای عالی معلمان همراه می شد که متاسفانه آموزش و پرورش در آن زمان آنچنان روی خوشی به این دست کارها و برنامه ها نشان نمی داد. یا می توان از صندوق ذخیره ی فرهنگیان نام برد که در دوران وزارت حاجی، مدیریت این نهاد مهم و بزرگ اقتصادی به برادر ایشان واگذار گردید و دریغ که در این دوران نیز، به سان دیگر زمان ها، فرهنگیان را، از آن همه سرمایه و امکانات، بهره ای و سودی نرسید.

اگر براستی جناب حاجی نگاه به جایگاه آموزگاران داشت و می کوشید که موقعیت آنها را بهبود بخشد، نمی بایست- چه خود و چه دیگر کارگزاران ارشدش- با اعتراض های بحق و قانونی آنها، منفی برخورد نمایند. ما به یاد داریم که برخی از بالاترین مسئولان وزارت، آموزگاران معترض را «معلم نما» می گفتند و می نامیدند. این که ایشان در همین گفت و گو، درباره ی آن اعتراض ها می گوید: «در خصوص چند مورد اعتصاب و تعطیلی مدارس هم باید توجه داشت کسانی بودند که قصد تحریک داشتند و این منجر به آن تعطیلی‌ها و تجمعات خیابانی شد. کسانی در داخل و خارج با هدف‌هایی مشخص، معلمان را تحریک می‌کردند». خود، گواهی است از همان دیدگاه. دیدگاهی که متاسفانه زمینه های واقعی اعتراض ها را باور نداشته و ندارد و معلم را بازیچه دست دیگران می شمارد. همان زمان نیز، با سخنانی این چنین، هم به شعور فرهنگیان توهین می کردند و هم به فرافکنی مشکلات می پرداختند. راستی چگونه می شود که تنگناهای معیشتی گذشته و اکنون زندگی فرهنگیان را پذیرفت، اما در همان زمان، ریشه ی اعتراض ها را در بیرون جست و جو نمود!؟ بنابراین چه بسا بتوان به زبان جان دیویی، فیلسوف بزرگ آموزش و پرورش، تفاوتی گذاشت میان کنش و تجربه ی اندیشیده از یک سو، وسلیقه و آزمایش و خطا، از سوی دیگر.

ما فرهنگیان از این تناقض گویی ها و رفتارهای ناساز بسیار دیده ایم. یک نمونه اش بحث سند ملی آموزش و پرورش است که دست کم چهار- پنج وزیر آموزش و پرورش، خود را در تهیه آن سهیم می دانند و به این کار خویش می نازند. سندی که در «رهنامه» اش و درباره ی جایگاه مردم و فرهنگیان و جامعه مدنی در آموزش و پرورش آمده است: «مشارکت مردم، خانوارها و نهادها و سازمان های غیر دولتی و تشکل های مردم نهاد (جامعه مدنی)، در سیاست گذاری و برنامه ریزی، پشتیبانی و هماهنگی، اجرا و نظارت و ارزشیابی در جهت تحقق رسالت و اهداف نظام تربیت رسمی و عمومی» و یا «مشارکت معلمان در تولید طرح ها و برنامه های تربیتی و اصلاحی، تولید محتوا، تصمیم گیری ها در سطح مدرسه، مناطق و کشور از طریق تشکل ها و انجمن های علمی و حرفه ای.» اما در تهیه ی خود این سند، چنین دستورکار و راهنمایی، در نظر گرفته نمی شود و جامعه مدنی و فرهنگیان و مردم، سراسر فراموش می شوند!

باری، در ارزیابی وزارت جناب حاجی، چنین می نماید که هرچند گام هایی در راستای افزایش نقش فرهنگیان در آموزش و پرورش برداشته شد اما بر بستر فکری فراخور و شایسته ای استوار نبودند، افزون بر این که رفتارهایی ناهمساز نیز، آنها را همراهی می کردند. نباید از یاد برد که دولت اصلاحات تا واپسین روزهای قدرتش از بردن قانون مدیریت خدمات کشوری به مجلس- که قرار بود دستمزدهای کارمندان دولت را دست کم به هم نزدیک کند- سرباز می زد. پس از اصلاحات نیز، کارگزاران دولت جدید، اجرای درست قانون مدیریت خدمات کشوری را به کنار نهادند. یکی از بهانه ها، این بود که دولت پیشین، شانه خالی نموده و توپ را به زمین ما انداخته است! هم اکنون چندین سال است که در افزایش حقوق سالانه، آشکارا قانون مدیریت خدمات کشوری به زیرپا گذاشته می شود. در بند ۱۲۵ این قانون می خوانیم که افزایش حقوق هر سال، دست کم باید برابر نرخ تورم سالانه ای باشد که از سوی بانک مرکزی اعلام می گردد. اما دولت، که باید الگوی قانون مداری باشد، دلبخواهانه، کمتر از نصف تورم را به حقوق ها می افزاید. ناگفته پیداست که مسئولیت این کردار خلاف قانون دولت کنونی، بر گردن خود آنهاست، اما گریز اصلاح طلبان را نیز از اجرای درست این قانون نباید نادیده گرفت.

به هر رو، سخن انتقاد از یک شخص و حتی یک گروه نیست، ارزیابی آن چیزی است که سال هاست بر آموزش و فرهنگیان این مرز و بوم گذشته و می گذرد. واقعیت ها را باید گفت، هرچند که آزاردهنده باشند، بسا راهی گشوده شود برای پیشرفت و سربلندی آیندگان.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید