خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  احضار علیرضا کامکار، فعال دانشجویی، به اداره اطلاعات در روز دانشجو

احضار علیرضا کامکار، فعال دانشجویی، به اداره اطلاعات در روز دانشجو

خبرگزاری هرانا – طبق روال سال های گذشته، همزمان با نزدیک شدن به روز دانشجو، فشار نهادهای امنیتی بر فعالین دانشجویی افزایش یافته است. در هفته های اخیر نیز شاهد بازداشت و احضار دانشجویانی از دانشگاه های مختلف کشور به کمیته های انضباطی و نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه بوده ایم که تنها بخشی از انها در رسانه ها انعکاس یافته است.

به گزارش دانشجونیوز، در هفته ی اخیر علیرضا کامکار دانشجوی حقوق دانشگاه ازاد شهرکرد برای چهارمین بار پس از انتخابات ریاست جمهوری ٨٨ به اداره اطلاعات شهرکرد احضار شد. این دانشجوی ساکن شهرکرد که دبیر تشکلی به نام «سازمان مستقل ازاداندیشان» در این دانشگاه نیز می باشد، چهارشنبه شانزدهم اذر و روز دانشجو باید در اداره اطلاعات شهرکرد حاضر شود.

در ادامه ی فشارها بر دانشجویان، در روز شنبه دوازدهم آذر، علی عباسی و رحمان یعقوبی دو فعال دانشجویی دانشگاه مازندران بازداشت شده بودند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید