خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 27 نوامبر 2011, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2011/11/27 ساعت 11:56:54

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  بازداشت محمد رشید هدایتی، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد

بازداشت محمد رشید هدایتی، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد

خبرگزاری هرانا – محمد رشید هدایتی، از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد، طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، محمد رشید هدایتی، از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد اصفهان، بعد از ظهر روز سه شنبه اول آذر ماه امسال، هنگامی که از دانشگاه در حال بازگشت به منزل بود، در مقابل درب دانشگاه توسط سرنشینان یک خودرو متوقف گردید، که بعد از چند دقیقه پرسش و پاسخ، با زور و ضرب و شتم، وی را سوار خودرو کرده و به محلی نامعلوم منتقل کرده اند.

شاهدان عینی و فعالان دانشجویی گزارش داده اند که یکی از بازداشت کنندگان این فعال دانشجویی، مسلح به بیسیم و از ماموران شاخص لباس شخصیِ دخیل در بازداشت معترضین بعد از انتخابات سال ۸۸ و همچنین رخدادهای دو سال اخیر در اصفهان و نجف آباد (سرکوب معترضین به نتایج انتخابات و حامیان مرحوم آیت الله منتظری در جریان مراسم تدفین و سالگرد وی) بوده است.

این در حالی است که ماموران امنیتی، یک روز بعد (چهارشنبه دوم آذر) با مراجعه به منزل این فعال دانشجویی، ضمن تفتیش آن محل، اقدام به ضبط کیس کامپیوتر، کتاب ها، فایل ها و سی دی و دی وی دی های موجود کردند و خانواده او را با اهانت مورد پرسش در مورد ارتباطات و تماس های وی قرار داده و آنها را به عدم رسانه ای کردنِ بازداشت رشید تهدید کردند.

بر اساس این گزارش، هنوز از علت دستگیری و وضعیت محمد رشید هدایتی، خبری منتشر نشده، اما به گفته خانواده وی، نامبرده غروب چهارشنبه طی تماسی کوتاه، از بازداشت خود خبر داده، ولی از محل نگهداری خود اطلاعی نداده است.

پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند که محمدرشید هدایتی، در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری و بعد از مراسم بزرگداشتِ مرحوم آیت الله منتظری، مورد ضرب و شتم و بازداشت ماموران اداره اطلاعات شهرستان نجف آباد قرار گرفته و به مدت دو هفته در بازداشت به سر برده بود.

لازم به ذکر است که طی هفته های اخیر و در آستانه روز دانشجو، فشار و آزار و تهدید و بازداشت فعالین دانشجویی و حقوق بشری، مجددا افزایش پیدا کرده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید