خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱ آذر ۱۳۹۰, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۹/۰۱ ساعت ۱۴:۳۳:۵۷

    خانه  > زندانیان  >  تهدید ۳۶ زندانی سیاسی به ۱۸۰ سال حبس اضافه

تهدید ۳۶ زندانی سیاسی به ۱۸۰ سال حبس اضافه

خبرگزاری هرانا –  امضاکنندگان بیانیه ۳۶ زندانی سیاسی از سوی مقامات امنیتی و قضایی تهدید شده‌اند که هرکدام از زندانیان امضا کننده بیانیه، علاوه بر محکومیت قبلی، به پنج سال حبس جدید نیز محکوم خواهند شد که در مجموع ۱۸۰ سال حبس برای ۳۶ تن از این زندانیان سیاسی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش کلمه، هفته گذشته ماموران امنیتی بازداشتگاه دو الف، متعلق به سپاه پاسداران، ضمن بازجویی مجدد از محسن میردامادی، فیض الله عرب‌سرخی، علیرضا رجایی و بابک داشاب چهار تن از امضا کنندگان این بیانیه که به بیانیهٔ ۳۶ نفر معروف شده، از آن‌ها خواسته‌اند که امضای خود را پس بگیرند.

 

به دنبال خودداری این زندانیان از تکذیب امضای خود، بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین تهدید کرده است که پنج سال به میزان حبس تمامی امضا کنندگان بیانیه افزوده خواهد شد.

جواد امام عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و از دیگر امضا کنندگان بیانیه ۳۶ نفر نیز نزدیک به یک هفته است که از بند ۳۵۰ به انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شده است.

این فشار‌ها در حالی بر زندانیان سیاسی صورت می‌گیرد که محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور، نیز دو هفته قبل در یک مصاحبه خبری، زندانیان امضا کننده این بیانیه را در صورت اصرار بر امضای خود به افزایش حبس تهدید کرده بود.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: تنبیه و شکنجه بدنی، قرار دادن زندانی در سلول تاریک و یا هرگونه مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز تحت هر شرایطی ممنوع است و باید به طور کامل از لیست مجازات و تنبیه برای جرائم انضباطی خارج شود.
بند ۳ ماده ۷ کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتار‌ها یا مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی یا ترذیلی: افرادی که به اتهام ارتکاب جرمی تحت تعقیب قرار می‌گیرند باید در کلیۀ مراحل دادرسی از رفتاری عادلانه برخوردار شوند.
بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: تنبیه و شکنجه بدنی، قرار دادن زندانی در سلول تاریک و یا هرگونه مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز تحت هر شرایطی ممنوع است و باید به طور کامل از لیست مجازات و تنبیه برای جرائم انضباطی خارج شود.
بند ۷ ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان برای جرمی که به علت اتهام آن بموجب حکم قطعی صادره طبق قانون آئین دادرسی کیفری هر کشوری محکوم یا تبرئه شده است مجددا مورد تعقیب و مجازات قرار داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید