خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۸/۳۰ ساعت ۵:۰۵:۴۵

    خانه  > سایر گروهها  >  کاهش سن شروع روسپی‌گری در ایران به کمتر از ۱۴سال

کاهش سن شروع روسپی‌گری در ایران به کمتر از ۱۴سال

خبرگزاری هرانا –  تازه‌ترین آمار و تحقیقات صورت گرفته درباره روسپیان حاکی از آن است که میانگین ورود دختران به بازار کارگری جنسی به‌شدت کاهش پیدا کرده و به کمتر از ۱۴ و ۱۵ سال رسیده است.

به گفته سعید مدنی جامعه‌شناس این آمار که در مجله اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شده نشان می‌دهد، در سال ۴۷  میانگین سن زنان کارگر جنسی ۳۰ سال اما در سال‌های اخیر میانگین سنی ورود زنان به بازار کارگری جنسی به کمتر از ۱۴ و ۱۵ سال رسیده است.

به گزارش روزنامه شرق، آقای مدنی در اولین کنگره روان‌پزشکان ایران از کم شدن نسبت زنان کارگر جنسی مهاجر خبر داده و گفته است: “اگر در سال ۴۷، ۹ و نیم درصد زنان کارگر جنسی تهران، اهل تهران بودند امروز مطالعات اخیر نشان می‌‌دهد نزدیک به ۵۰ درصد این زنان در تهران هستند و سهم بیشتر متعلق به استان تهران است.”

این جامعه شناس از تغییر شاخص‌های مشکلات اجتماعی بر اساس آخرین آمار روسپیان ایران نتیجه گرفته است، “امروز شاهد کاهش میانگین و دامنه سنی زنان کارگر جنسی هستیم.”

بر اساس این تحقیقات اغلب روسپیان جدید نیازهای اساسی و اولیه زندگی خود ‌را با شغل اول تامین می‌کنند و روسپی‌گری را به عنوان شغل دوم برای از بین بردن نابرابری‌‌های اجتماعی با دیگر دختران هم سن و سالشان انتخاب می‌کنند.

تغییر میزان تحصیلات از دیگر ویژگی‌های دخترانی است که در سال‌های اخیر وارد بازار جنسی شده‌اند. این تحقیقات نشان می‌دهد نسبت زن کارگر جنسی بی‌سواد امروز ناچیز است و در مقابل سطح تحصیلات بالا رفته است.

آقای مدنی در اولین کنگره روان‌پزشکان ایران درباره میانگین سنی مشتریان روسپی‌ها گفته است: “آمار نشان می‌‌دهد مردانی در رده سنی ۳۰ تا ۵۰ سال بیشترین مشتری زنان کارگر جنسی هستند و بعد جوانان قرار دارند.”

سعید مدنی بخشی از این تغییرات را محصول تغییرات اجتماعی می‌داند که تا حدی اجتناب‌ناپذیرند اما در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای هدایت مشکلات، این موضوع یا مسکوت مانده یا به صورت غلطی پیگیری شده است.

به گفته سعید مدنی مقابله تهاجمی و جرم‌انگارانه با پدیده روسپی‌گری پاک کردن صورت مسئله است. این جامعه شناس از بین بردن منطقه خاک سفید در تهران را یکی از نمادهای پاک کردن صورت مساله و ظاهر مشکل دانسته است.

حسین ساجدی‌نیا، رییس پلیس تهران چندی پیش ادعا کرده بود که در تهران فقط ۱۰۰ زن خیابانی وجود دارد که پلیس محل‌های فعالیت این افراد را شناسایی کرده و به زودی این افراد جمع آوری می شوند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید