خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  سه شهروند بوکانی هر کدام به یکسال حبس محکوم شدند

سه شهروند بوکانی هر کدام به یکسال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سه تن از شهروندان ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، هر کدام به یک سال زندان محکوم شدند.

به گزارش وبسایت کُردپا، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی سه شهروند ساکن بوکان به نام‌های “هژار رمضانی”، “رشید کریم‌مصل” و “مولود خورشیدی” را در روز یک‌شنبه، پانزدهم آبانماه سال جاری جمعاً به سه سال حبس محکوم نمود.

این سه شهروند کُرد که پیش‌تر نیز چندین مرتبه توسط ادارهٔ اطلاعات شهرستان بوکان احضار شده بودند به اتهام “همکاری و عضویت با یکی از احزاب اپوزیسیون” حکم حبس برایشان صادر شده است.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی : تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی : مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود.
  • ماده ۲۶ و ۲۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : کلیه اشخاص در مقابل قانون متساوی هستند و بدون هیچگونه تبعیض استحقاق حمایت بالسویه قانون را دارند. از این لحاظ قانون باید هر گونه تبعیض را منع و برای کلیه اشخاص حمایت مؤثر و متساوی علیه هر نوع تبعیض خصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی و عقاید دیگر، اصل و منشاء ملی یا اجتماعی مکنت، نسب یا هر وضعیت دیگر تضمین بکند و در کشورهائیکه اقلیتهای مزبور را نمی توان از این حق محروم نمود که مجتمعاً با سایر افراد گروه خودشان از فرهنگ خاص خود متمتع شوند و بدین خود متدین بوده و بر طبق آن عمل کنند یا بزبان خود تکلم نمایند.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید