خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه مدیر مسئول نشریهٔ “شهروند امروز” برگزار شد

دادگاه مدیر مسئول نشریهٔ “شهروند امروز” برگزار شد

خبرگزاری هرانا – مدیرمسئول نشریه “شهروند امروز” در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش با بیان اینکه احمدی‌نژاد در جمع مردم اردبیل گفت مسیر انقلاب اسلامی در ادامه مسیر شاه اسماعیل صفوی است تاکید کرد: جرم ما این است که نقد خود به این اظهارات را با تصاویر منعکس کردیم.

جلسه رسیدگی به اتهامات مطرح شده علیه نشریه “شهروند امروز” با حضور قاضی باقری و اعضای هیئت منصفه مطبوعات، نماینده دادستان و حمید عطریانفر به عنوان متهم پرونده در سالن جلسات عمومی دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

به گزارش مهر، در این جلسه نماینده دادستان با اشاره به آزادی مدیرمسئول این نشریه به قید کفالت گفت: متهم به اتهام نشر تصاویر و مطالبی توهین‌آمیز به شخص رئیس‌جمهور در صفحه نخست نشریه شهروند امروز در تاریخ سوم مردادماه ۹۰ از سوی دادستان تهران به عنوان نماینده مدعی‌العموم و همچنین در تاریخ چهارم مردادماه ۹۰ از سوی سرپرست دفتر امور دعاوی و حقوقی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور مورد شکایت قرار گرفته که دفاعیات متهم در جلسه قبلی غیرموثر بوده است.

نماینده دادستان اظهار داشت: بر اساس ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی نامبرده اقدام به توهین و تحقیر رئیس‌جمهور کرده است و از قاضی و اعضای هیئت‌منصفه درخواست دارم بر اساس نص قانون با وی برخورد شود.

در ادامه این جلسه قاضی باقری از نماینده امور دعاوی و قراردادهای معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری خواست تا به جایگاه آمده و اظهارات خود را بیان کند.

نماینده رییس‌جمهوری نیز در سخنانی گفت: این نشریه در صفحه نخست خود عکسی را چاپ کرده است که در آن هم رئیس‌جمهور و هم هیئت دولت و افراد خارج از هیئت دولت مانند آقای جوانفکر هم توهین شده است که در شکوائیه دلایل آن ذکر شده است.

قاضی باقری پس از استماع اظهارات نماینده ریاست‌جمهوری به عنوان شاکی پرونده از مدیرمسئول نشریه شهروند امروز (حمید عطریانفر) خواست تا برای آخرین دفاعیات خود در جایگاه حاضر شود و خطاب به متهم گفت: شما متهم به توهین به رئیس‌جمهور با انتشار تصویر در صفحه نخست نشریه شهروند امروز در شماره ۸۱ مورخ اول مردادماه سال جاری شدید لطفاً از خود دفاع کنید.

مدیر مسئول نشریه هم در دفاع از خود خطاب به اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات گفت: ریاست‌جمهوری در شکوائیه خود آورده است که این نشریه توبیخ را تجربه کرده و سابقه هم دارد در حالی که نشریه شهروند امروز در سال ۸۷ رفع توقیف شده و علت توقیف هم یک اشتباه حقوقی بوده است.

عطریانفر اظهار داشت: شهروند امروز دو سال است که با انتشار ۸۰ شماره مورد تائید صاحب‌نظران و مسئولان نظام بوده است و همچنان این نشریه و مطالب آن را که در راستای نظام و منویات مقام معظم رهبری بوده است ستوده‌اند زیرا بر مبنای تکالیف ملی، اعتقادی و قانون اساسی قدم برداشته است.

وی افزود: مدت‌هاست از سوی برادر آقای محمود احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوری اظهارنظرهای عجیب و رفتارهایی مشاهده شده که دلسوزان نظام بار‌ها و بار‌ها آن را نقد کرده‌اند که چرا حلقه دور ایشان گرفتار نقیصه شده است. حتی نمایندگان مجلس، روحانیون، مراجع تقلید و مقام معظم رهبری هم رفع آسیب را متذکر شده‌اند و در این میان برخی رسانه‌های دلسوز برای رفع نگرانی‌ها در صحنه ایفای نقش کرده‌اند.

مدیر مسئول شهروند امروز با اشاره به سفر احمدی‌نژاد در تیرماه سال جاری به شهر اردبیل گفت: ایشان در جمع مردم اردبیل اظهار داشتند مسیر انقلاب اسلامی در ادامه مسیر شاه اسماعیل صفوی است که می‌توان این ادعا را نوعی تحقیر ملت ایران دانست.

وی خطاب به اعضای هیئت‌منصفه و رئیس دادگاه گفت: رهبر اندیشمند و متفکر و عالم انقلاب ایران کجا و شاه اسماعیل صفوی کجا؟ قدرت، نجابت و رشادت مردم شهیدپرور ایران کجا و فرقه قزلباش‌ها کجا؟ به همین علت نشریه شهروند امروز نقد خویش را در کلام تصویر بدون هیچ‌گونه اهانت به رئیس‌جمهور بیان کرد و این حداقل اقدام برای چنین سخنان ناثواب بوده است.

عطریانفر با قدردانی از ذوق هنری علیرضا رفیعیان طراح روی جلد نشریه «شهروند امروز» گفت: در این تصویر حتی بقایی و مشایی از احمدی‌نژاد دور‌تر ترسیم شده‌اند که نشان از جریان انحرافی در دولت دارد.

وی تصریح کرد: اینکه معاون رئیس‌جمهور اعلام کنند که این توهین است کمی کم‌لطفی است. آیا بیانات رئیس‌جمهور در قالب تصویر توهین است؟

مدیر مسئول نشریه شهروند امروز با بیان اینکه استفاده از کاریکاتور یک مکانیسم فرهنگی و اجتماعی بوده و کاربرد فراوانی دارد، کاریکاتور را دارای وجاهت قانونی و شرعی دانسته و عنوان کرد: مجله گل آقا از جمله شاخص‌ترین نشریاتی است که بر مبنای کاریکاتور و طنز پایه‌ریزی شده است و مرحوم کیومرث صابری بار‌ها مورد تشویق و تائید رهبری هم قرار گرفتند و همواره مقامات سیاسی این اقدام گل‌آقا را ستوده‌اند.

عطریانفر افزود: ما حتی در این تصویر‌سازی کاریکاتور رئیس‌جمهور را هم نکشیدیم بلکه تصویر واقعی خود ایشان است.

پس از این اظهارات اعضای هیئت‌منصفه از متهم سوال کردند: شما در تی‌تر صفحه نخست عنوان کرده‌اید که چگونه می‌توان مملکت را با خواب اداره کرد و همچنین گفته‌اید که احمدی‌نژاد رسالت خود را در ادامه رسالت شاه اسماعیل صفوی بنا نهاده است که این توهین است.

عطریانفر در دفاع از خود گفت: بنده اظهارات خود رئیس‌جمهور را عیناً منعکس کردم ولی در مورد مطلب «مملک را نمی‌توان با خواب اداره کرد» باید بگویم این مطلب ربطی به رئیس‌جمهور ندارد و یکی از تیترهای صفحه نخست بوده و از تصویر اصلی فاصله دارد که در داخل صفحه هم به وقایع تاریخی در این مورد اشاره شده است.

در این میان نماینده دادستان با کسب اجازه از دادگاه گفت: ما کاری نداریم این مطلب را رئیس‌جمهور گفته یا نه شما نباید به رئیس‌جمهور توهین می‌کردید و موضوع اتهام همین است.

متهم پرونده در ادامه گفت: ما حد و حدودمان را می‌دانیم ولی دادستانی هم باید برای آنهایی که به آسانی خط قرمز‌ها را زیر پا می‌گذارند و کاریکاتور آقای خاتمی که روحانی هستند را منتشر می‌کنند برخورد کند.

این دادگاه پس از استماع توضیحات شاکیان و متهم به کار خود پایان داد و نتیجه دادگاه هفته آینده اعلام می‌شود.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید