خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  در زندان ۳ هزار نفری، ۱۳ هزار زندانی داریم!

در زندان ۳ هزار نفری، ۱۳ هزار زندانی داریم!

خبرگزاری هرانا – محمود ذوقی در یکصد و سی‌امین جلسه علنی سومین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، به بیان وضعیت زندان‌های مشهد پرداخت و گفت: آمار زندان مرکزی مشهد، اردوگاه چناران و کانون اصلاح و تربیت مشهد به طور میانگین وجود ۱۵٬۰۰۰ و ۹٬۹۵۳ زندانی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت زندان مشهد از حیث تراکم زندانی نامطلوب است، تصریح کرد: ظرفیت اسمی زندان مشهد حداکثر ۳٬۰۰۰ نفر است اما در حال حاضر ۱۳٬۰۰۰ زندانی داریم.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: در ماه‌های اخیر کاهش ورودی به زندان مشهد داشتیم و مشهد تنها شهری بوده است که آمار زندانیان آن کاهش یافته ضمن اینکه در بعضی جرایم مانند جرایم مخل امنیت اجتماعی چاره‌ای جز زندانی کردن افراد نداریم.

وی با اشاره به محکومیت‌های مالی عنوان کرد: از مجلس انتظار داریم این قانون را اصلاح کند تا محکومیت‌های مالی منجر به زندانی شدن افراد نشود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

 

  • بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
  • ماده ۱۰ کنوانسیون حقوق زندانیان: تمامی سلولها و محل اقامت زندانیان، خصوصا خوابگاه ها باید مجهز به تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی، امکانات تهویه هوا، گرم کننده و خنک کننده (بسته به فصل و سرما و گرمای هوا)، حداقل فضای طبقات ، روشنایی و نور کافی باشند.
  • ماده ۱۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: مکانهایی که زندانیان در به سر می‌برند باید دارای نور طبیعی، هوای تازه، تاسیسات بهداشتی کافی پاکیزه، تأسیسات حمام کردن و دوش گرفتن، و آب گرم باشد. هم چنین همه مکانهایی که توسط زندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به طور مرتب و به درستی حفظ و نگهداری و تعمیر شود و در همه حال ضد عفونی شده و مرتبا تمیز شود.
  • ماده ۱۹ کنوانسیون حقوق زندانیان: هر زندانی (مطابق با استانداردهای محلی و ملی) باید دارای تختخوابی جداگانه و با ملافه های جداگانه و کافی باشد که به دفعات لازم تعویض و شسته شود تا اطمینان حاصل شود که تمیز و پاکیزه برای استفاده است.
  •  

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید