خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  علی رزاقی از فعالان سیاسی اصلاح طلب مشهد بازداشت شد

علی رزاقی از فعالان سیاسی اصلاح طلب مشهد بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – علی رزاقی از فعالان سیاسی اصلح طلب مشهد، بعد از احضار به دادگاه انقلاب، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شده است.

گزارش‌های رسیده به جرس حاکی است، روز دوشنبه هفته اخیر، هنگامی که این فعال اصلاح طلب برای جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد مراجعه کرده بود، بازداشت شد.
بر اساس این گزارش، اتهامات وی شامل اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و تشویش اذهان عمومی اعلام شده است.

این گزارش می‌افزاید «حیدری بازپرس شعبه مذکور که طی ماههای اخیر بسیاری از فعالان سیاسی را مورد آزار و بازپرسی قرار داده بود، در دادگاه به همسر آقای رزاقی صریحا گفته است که همسرت متنبه نشده و ما او را به زندان می‌فرستیم تا متوجه همه چیز بشود» و وی به حکم دو ماه بازداشت موقت این فعال سیاسی اشاره کرده است.

گفتنی است وی، با قرار وثیقه صد میلیونی آزاد بوده، و هنوز دلیل بازداشت مجدد وی مشخص نمی‌باشد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•   بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•   بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•   ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید