خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۸/۱۱ ساعت ۱۳:۳۹:۲۷

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ تفتیش منازل و محل کسب دو شهروند بهایی ساکن ساری

هرانا؛ تفتیش منازل و محل کسب دو شهروند بهایی ساکن ساری

خبرگزاری هرانا – در تداوم آزار و اذیت شهروندان بهایی ماموران اداره اطلاعات ساری منزل و محل کسب دو شهروند بهایی را تفتیش کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران امنیتی صبح روز سه شنبه ۱۰ آبان ماه به منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام «ذات الله اکبری» مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل و ضبط کتب و عکس‌های مذهبی همچنین آلبوم و سی دی‌های خانوادگی و شناسنامه دو تن از حاضرین منزل محل را ترک نموده و هم چنین جهت تفتیش محل کسب ذات الله اکبری را نیز با خود بردند.

در همین تاریخ ماموران امنیتی به منزل و مغازه یک شهروند بهایی دیگراهل ساری به نام «کمال اکبری» هم مراجعه کرده که پس از تفتیش کامل و ضبط کتب و سی دی‌های مربوط به ائین بهایی محل را ترک کردند.

گفتنی است، تفتیش منزل و محل کسب شهروندان بهایی که چندی است در دستور کار نیروهای امنیتی قرار گرفته است، اقدامی در راستای ممانعت از اجرای مراسم مذهبی شهروندان بهایی است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید