خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت قطعی سعید لیلاز به شش سال حبس

محکومیت قطعی سعید لیلاز به شش سال حبس

خبرگزاری هرانا – سعید لیلاز مهرآبادی، محقق، روزنامه نگار با حکم دادگاه تجدید‌نظر استان تهران به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور”، “توهین به مقامات” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به شش سال حبس قطعی محکوم شد و در زندان تحمل کیفر می‌کند.

روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، با انتشار این خبر مدعی شد: ۲۶ خرداد سال ۸۸ ضابطین قضایی با دستور بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران سعید لیلاز را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی جامعه، فعالیت تبلیغی علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، جمع‌آوری اطلاعات و در‌اختیار بیگانگان قرار دادن، توهین به مقامات و ارتباط و هواداری از گروهک منافقین بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش، بازپرس دادسرا پس از تحقیق و بازجویی از متهم، پرونده او را با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی ارجاع داد، که در جلسه رسیدگی نماینده دادستان تهران با قرائت کیفرخواست، مجازات قانونی وی را خواستار شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید