خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۰, 23rd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۸/۱۰ ساعت ۷:۵۰:۱۹

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

خبرگزاری هرانا – حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، تایید شد.

به گزارش دانشجونیوز، حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد. بر اساس این حکم که در زندان به فعالین دانشجویی ابلاغ شده است، حکم حبس بهاره هدایت در مجموع به ده سال و مجید توکلی به هشت و نیم سال زندان افزایش می‌یابد.

افزایش فشار بر بهاره هدایت و مجید توکلی، فعالین سر‌شناس دانشجویی، پس از وقوع اعتراضات گسترده در شمار زیادی از دانشگاه‌های کشور در هفته‌های گذشته و در نزدیکی فرا رسیدن روز دانشجو در آذرماه صورت می‌گیرد. کنترل فضای دانشگاه‌های کشور و ارعاب دانشجویان یکی از اهداف اصلی حاکمیت از صدور احکام طولانی مدت حبس برای فعالین سر‌شناس دانشجویی می‌باشد که تاکنون ناکام مانده است.

عدم استقلال قوه قضائیه و دخالت ماموران امنیتی در صدور احکام حبس برای فعالین دانشجویی، یکی از مواردی است که در سال‌های گذشته همواره مورد اعتراض فعالین دانشجویی و مدنی قرار گرفته است.

«تبلیغ علیه نظام» با انتشار نامه به مناسبت روز دانشجو

در پی برگزاری دادگاه بهاره هدایت و مجید توکلی، در روز شنبه دهم اردیبشهت ماه سال ١٣٩٠، و پس از گذشت تنها دو روز، این دو دانشجوی زندانی در دادگاه بدوی، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، هر کدام به شش ماه زندان محکوم شدند.

این فعالین دانشجویی به دلیل انتشار نامه‌ای از زندان خطاب به دانشجویان خارج از کشور، به مناسبت روز دانشجو، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه شدند که به علت نقص ادله از اتهام «تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» تبرئه شدند.

وکلای این دو دانشجو به علت صدور زودهنگام احکام دادگاه در مدت بسیار کوتاه دو روزه، از ارایۀ لایحۀ دفاعی برای پرونده موکلانشان بازماندند. در دادگاه تجدید نظر نیز دکتر مولایی وکالت دانشجویان را بر عهده داشت.

قاضی مقیسه که به همکاری با نیروهای امنیتی و عدم رعایت استقلال قضائی شهرت دارد، در جلسات دادگاه بدوی با حمله به دانشجویان از آنان خواسته بود که با تکذیب بیانیه‌های منتشر شده و نوشته‌هایی که به بیرون از زندان درج شده است، از سایت‌ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند. وی اعلام کرده بود که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و پرونده در همین جلسه دادگاه مختومه خواهد شد. اما با عدم پذیرش خواست مسولین امنیتی بار دیگر این دانشجویان زندانی با اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه محاکمه شدند.

بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و مجید توکلی عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سوی دادگاه انقلاب تهران به یکی از طولانی‌ترین احکام حبس در بین فعالین سیاسی و دانشجویی محکوم شده‌اند. لازم به ذکر است که مهدیه گلرو، دیگر دانشجوی زندانی در زندان اوین، نیز به اتهام مشابه‌ای در دادگاه بدوی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است. حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد پرونده این فعال دانشجویی هنوز صادرنشده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید