خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  محکومیت کوروش بخشنده، فعال کارگری به یک سال حبس

محکومیت کوروش بخشنده، فعال کارگری به یک سال حبس

خبرگزاری هرانا – کوروش بخشنده، فعال کارگری از سوی دادگاه انقلاب و طی یک محاکمهٔ غیرحضوری به یک سال حبس محکوم شده است.

به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کوروش بخشنده که پنجم شهریور ماه سال جاری در منزل خود بازداشت شده و در روز ۲۹ شهریور با قرار وثیقه ۷۵ میلیونی از زندان آزاد شد، طی دادگاهی که بدون حضور وی برگزار شد به یک سال حبس که در طول ۵ سال تعلیق شده، محکوم گردید.

نامبرده به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در تشکل غیر قانونی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و اقدامات تبلیغی علیه نظام از طریق ارتباط با گروه‌های مخالف نظام” به حبس محکوم شد.

بنابر این گزارش روز دوشنبه دوم آبان ماه از طریق پیام کوتاه به ضامن وی اطلاع داده شد که به دلیل عدم حضور نامبرده در جلسه دادگاهی، حکم وی صادر شده که در پی مراجعه و اعتراض آقای بخشنده به قاضی مربوطه، به وی اعلام شد که “احضاریه برای شما ارسال شده اما مامورین آدرس شما را پیدا نکرده‌اند”. این مهم در حالیست که وی را در تاریخ ۵ شهریور در‌‌ همان منزل بازداشت کرده بودند.

همچنین طی احضاریه‌ای دیگر که در تاریخ ۵ مهر به وی ابلاغ شده بود، زمان دادگاهی وی را ۲۰ مهرماه ۹۰ اعلام کرده بودند که پس از مدتی و بدلایل نا‌معلوم جلسه دادگاه وی را به روز ۲۰ آذر ۹۰ تغییر دادند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.
  • بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید