خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 30 اکتبر 2011, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2011/10/30 ساعت 8:19:46

    خانه  > اقلیت های ملی  >  چهار کولبر دیگر توسط نیروهای انتظامی به قتل رسیدند

چهار کولبر دیگر توسط نیروهای انتظامی به قتل رسیدند

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر چهار تن از کولبران در مناطق مرزی سردشت و مریوان مورد تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی قرار گرفته و به قتل رسیدند.

به گزارش تارنمای نوروز، روز چهارشنبه چهارم آبان ماه، نیروهای سپاه پاسداران در منطقه مرزی سردشت اقدام به تیراندازی به سوی تعدادی از کاسبکاران می‌کنند که در نتیجه آن سه تن از ایشان به نام‌های “سلیم احمدی”، “سلیمان محمدی” و “فرزاد کریمی” کشته می‌شوند.
تمامی این شهروندان اهل سردشت بودند.

همچنین در تاریخ مذکور و در منطقه مرزی “دوله بی” از توابع مریوان نیز نیروهای انتظامی یک تن دیگر به نام “زانیار” اهل مریوان را هدف گلوله قرار داده که در دم جان می‌دهد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود.
  • ماده ۲۶ و ۲۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: کلیه اشخاص در مقابل قانون متساوی هستند و بدون هیچگونه تبعیض استحقاق حمایت بالسویه قانون را دارند. از این لحاظ قانون باید هر گونه تبعیض را منع و برای کلیه اشخاص حمایت مؤثر و متساوی علیه هر نوع تبعیض خصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی و عقاید دیگر، اصل و منشاء ملی یا اجتماعی مکنت، نسب یا هر وضعیت دیگر تضمین بکند و در کشورهائیکه اقلیتهای مزبور را نمی توان از این حق محروم نمود که مجتمعاً با سایر افراد گروه خودشان از فرهنگ خاص خود متمتع شوند و بدین خود متدین بوده و بر طبق آن عمل کنند یا بزبان خود تکلم نمایند.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید