خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  برکناری دو درویش گنابادی از کار به علت درویشی

برکناری دو درویش گنابادی از کار به علت درویشی

خبرگزاری هرانا – دو تن از دراویش گنابادی که از مدیران ارشد شرکت خودرو سازی زامیاد در تهران بودند ٬ به علت اعتقاد به مکتب درویشی از سمت خود برکنار شدند.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور ٬ اسماعیل روند لنگرودی و سعید رضا کمال از مدیران ارشد شرکت خودرو سازی زامیاد صبح دیروز ۴ آبان ماه در پی استعلام حراست این شرکت خوردرو سازی از وزارت اطلاعات و فشار این وزارت خانه برای برکناری ایشان به علت اعتقاد به مکتب درویشی از سمت خود برکنار شدند.

گفتنی است ٬ اسماعیل روند لنگرودی مدیر اجرایی خدمات پس از فروش شرکت زامیاد و سعیدرضا کمال مدیر امور مشتریان این شرکت بودند.

در ادامه این گزارش آمده است در یکسال گذشته ۵ تن از دراویش گنابادی در نقاط مختلف کشور به دلیل اعتقاد به مکتب درویشی از کار اخراج و یا برکنار شده‌اند که از میان می‌توان به اخراج احسان اله حیدری استاد حقوق بشر دانشکده حقوق و علوم سیاسی خرم آباد اشاره نمود که منجر به اعتراضات وسیع دانشجویان نسبت به اخراج ایشان از دانشگاه در تاریخ ۲۰ فرودین ماه سال جاری شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۴۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هر کس مالک حاصل کسب و کار مشروع خویش است و هیچکس نمیتواند به عنوان مالکیت نسبت به کسب و کار خود امکان کسب و کار را از دیگری سلب کند.
  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۲ ماده ۱۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هیچ کس را نباید خودسرانه از حق مالکیت محروم کرد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید