خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  چهار کشته و زخمی در پی دو آتش سوزی در یک پالایشگاه و یک میدان نفتی

چهار کشته و زخمی در پی دو آتش سوزی در یک پالایشگاه و یک میدان نفتی

خبرگزاری هرانا – در جریان دو آتش سوزی بزرگ جداگانه در پالایشگاه نفت امام خمینی شازند و میدان نفت و گاز بی‌بی حکمیه، دست کم چهار نفر کشته و زخمی گزارش شده است.

به گزارش مهر، بامداد جمعه ششم آبان ماه انفجار و آتش‌سوزی در دکل ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری ایران منجر به کشته شدن یک نفر از کارکنان صنعت نفت کشور شد.

در این حادثه حمید ‌نژادجان، با از خودگذشتگی و بستن برخی از شیرهای سرچاهی مانع توسعه حادثه و فوران گاز در سطح منطقه حفاری (میدان نفتی بی‌بی حکیمیه) شده است.

پیگیری‌ها حاکی از آن است که کارکنان دکل ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری صبح امروز در حال حفاری انحرافی در میدان نفتی بی‌بی حکیمه بودند که بطور غیرمترقبه با حجم عظیمی از گاز محبوس شده ناشناخته در لایه‌های مخزن مواجه شدند.

پس از مشاهده این وضعیت چاه و آتش‌سوزی در محل فوران چاه، کارکنان شاغل بر روی دکل حفاری ضمن بستن رمزهای چاه از وقوع یک فاجعه عظیم جلوگیری کردند.

علاوه بر کشته‌شدن یک نفر متاسفانه در این حادثه سه نفر از کارکنان شاغل بر روی دستگاه ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری مصدوم شده‌اند.

بر اساس گزارش همین منبع، صنعت نفت در دومین حادثه نفتی امروز جمعه با آتش‌سوزی دکل فعال در میدان بی‌بی حکمیه مواجه شد که در این حادثه ۴ نفر کشته و زخمی شدند.

میدان نفتی بی‌بی حکیمه در ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در جنوب میدان نفتی گچساران واقع شده است. این میدان در سال ۱۳۴۱ کشف و در‌‌ همان سال به تولید رسید ضمن آنکه ظرفیت تولید این میدان روزانه حدود ۱۲۰ هزاربشکه است.

دلایل این حادثه هنوز به طور رسمی اعلام شنده است ضمن آنکه هنوز هیچ‌گونه آمار رسمی در خصوص تلفات احتمالی جانی و مالی اینجادثه منتشر نشده است.

بهمن ماه سال گذشته با حضور وزیر وقت نفت بهره‌برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند با سرمایه‌گذاری سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری به طور رسمی آغاز شد.

هدف از طرح توسعه این پالایشگاه نفت افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش ۲ میلیون لیتری روزانه در تولید بنزین و ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه به استاندارد سال ۲۰۰۵ میلادی اتحادیه اروپا اعلام شده بود.

امسال در حوادثی دیگر، پالایشگاه نفت تهران و آبادان نیز، بار‌ها دچار آتش سوزی و زخمی شدن گروهی از پرسنل و مهندسین شده بود.

همچنین طی ماههای اخیر، سه رشته خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران در استان قم به دلایل نامشخصی منفجر شده بود.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید