خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۵ آبان ۱۳۹۰, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۸/۰۵ ساعت ۸:۰۸:۴۵

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ کشته و زخمی شدن سه تن از کولبران در شهرستان بانه

هرانا؛ کشته و زخمی شدن سه تن از کولبران در شهرستان بانه

خبرگزاری هرانا – ظهر روز دوشنبه، دوم آبان ماه سه کاسبکار کرد در شهرستان بانه واقع در کردستان، از سوی ماموران نیروی انتظامی هدف گلوله قرار گرفته که در پی این تیراندازی مستقیم دو تن از آنان و کشته و یک نفر دیگر نیز زخمی می شود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ظهر روز دوشنبه در منطقه مرزی “زلی” چومان از توابع بانه در اثر تعقیب و گریز نیروهای انتظامی، خودروی تعدادی از کاسبکاران کِرد به دلیل اصابت گلوله، واژگون می‌گردد.

بر همین اساس دو نفر به اسم “توفیق سور” اهل روستای “زراویی” و “سلیم عزیزی” کشته و یک شهروند کرد دیگر به نام “صلاح” زخمی می شود.

شایان ذکر است که سالانه ده‌ها تن از کاسبکاران کرد از سوی نیروهای انتظامی هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفته و تعداد کثیری از ایشان کشته می‌شوند.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود.
  • ماده ۲۶ و ۲۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: کلیه اشخاص در مقابل قانون متساوی هستند و بدون هیچگونه تبعیض استحقاق حمایت بالسویه قانون را دارند. از این لحاظ قانون باید هر گونه تبعیض را منع و برای کلیه اشخاص حمایت مؤثر و متساوی علیه هر نوع تبعیض خصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی و عقاید دیگر، اصل و منشاء ملی یا اجتماعی مکنت، نسب یا هر وضعیت دیگر تضمین بکند و در کشورهائیکه اقلیتهای مزبور را نمی توان از این حق محروم نمود که مجتمعاً با سایر افراد گروه خودشان از فرهنگ خاص خود متمتع شوند و بدین خود متدین بوده و بر طبق آن عمل کنند یا بزبان خود تکلم نمایند.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید