خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حکم اعدام یک زندانی در استان بوشهر به اجرا درآمد

حکم اعدام یک زندانی در استان بوشهر به اجرا درآمد

خبرگزاری هرانا – صبح روز دوشنبه، دوم آبان ماه، یک زندانی به نام “علی رفیعی‌پور” در شهرستان جم(استان بوشهر) اعدام شد.

احمد مقدم، رئیس دفتر دادسرای جم در خصوص اعدام یک تن در این شهرستان گفت: “حکم اعدام علی رفیعی‌پور که در سال ۸۲ مظاهر رحیمی از پرسنل نیروی انتظامی را به قتل رسانده بود، اجرا شد.”

بنا بر این گزارش مادر و پدر و دو دختر رحیمی در زمان اجرای این حکم حضور داشتند.

احمد مقدم هم‌چنین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: “مادر دو مقتول پای چوبه دار قاتل فرزندانش را بخشید. قاتل شخصی به نام احمد دست‌انبوس از اهالی شهرستان جم بود که در سال ۸۲ و طی یک درگیری، دو برادر به نام‌های مهدی و هادی کارگر از استان فارس را به قتل رسانده بود.”

وی افزود: “مراحل قانونی رسیدگی به پرونده و صدور رای انجام شد و با صدور حکم اعدام و تایید دیوان عالی کشور و پس از استیذان رای توسط ریاست محترم قوه قضائیه، مقرر شد که حکم اعدام اجرا شود.”

رئیس دفتر دادسرای شهرستان جم بیان داشت: “سرانجام قاتل به پای چوبه دار آمد و تمام شرایط برای اجرای حکم توسط مادر مقتولان فراهم شد که در یک اقدام انسانی و غیرمنتظره، خانم حسن‌زاده مادر مقتولان، قاتل را بخشید و دست‌انبوس از چوبه دار به پایین آمد.”

مقدم یادآور شد: “مقتولان پدر خود را از دست داده‌اند و مادرشان ولی آن‌ها محسوب می‌شود، این خانم اعلام کرد به خاطر شادی روح فرزندانم این جوان را بخشیدم”

وی با بیان اینکه مادر مقتولان حتی یک ریال هم دیه دریافت نکرده گفت: “مادر مقتولان تنها برای رضای خدا و شادی روح فرزندانش این کار را انجام داده است.”

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید