خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ بیانیه ۱۰ تن از فعالان دانشجویی و حقوق بشر زندانی درباره اجرای حکم شلاق پیمان عارف

هرانا؛ بیانیه ۱۰ تن از فعالان دانشجویی و حقوق بشر زندانی درباره اجرای حکم شلاق پیمان عارف

خبرگزاری هرانا – در پی اجرای حکم شلاق پیمان عارف، فعال سیاسی ده تن از زندانیان محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین با نگارش نامه‌ای از درون زندان نسبت به این حکم واکنش نشان دادند.

در قسمتی از این نامه آمده است: «اجرای حکم شلاق تعزیری به صورت حدی و به دور از موازین شرعی و قانونی را عملی وحشیان می‌دانیم و از افکار عمومی انتظار داریم در مقابل این رخداد سکوت نکرده فعالانه حاکمیت را به تیغ نقد کشند.»

متن کامل بیانیه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:

یکشنبه با چشمانی گریان از غم دوری وشادمان از بازگشت پیمان نزد خانواده و بازیابی آزادیش، در آغوشش گرفتیم و بوسه بر صورتش زدیم و بر دوستی‌اش بالیدیم و رهسپارش ساختیم. اما شادیمان دیری نپایید و ساعاتی بعد در ملاقات از رنجی شنیدیم که ناجوانمردانه بر تن خسته و بیمار این فعال باسابقه دانشجویی روا داشته‌اند. رنج پیمان رنجورمان ساخت و سربلندی و استقامتش مغرورمان.

ما لازم می‌دانیم ضمن ابراز همدردی با پیمان عارف عزیز، چند نکته را به عرض ملت ایران برسانیم:

۱- پیمان عارف به دلیل نگارش نامه سرگشاده به محمود احمدی‌نژاد درباره سرکوب نهاد دانشگاه و خواست اعاده آزادیهای آکادمیک و بویژه مطالبه حق تحصیل به عنوان مبنایی‌ترین حق صنفی جامعه دانشگاهی به این مجازات ننگین دچار آمد.

ما فکر می‌کنیم که کماکان تمامی مسائل و مطالباتی که پیمان عزیز در نامه سرگشاده‌اش به محمود احمدی‌نژاد مطرح ساخته بود مبتلا به فضای دانشگاهی ایران بوده و آن مطالبات بروز و قابل طرح می‌باشد و در طی این دو سال و نیم نیز نه تنها شرایط بهبود نیافته و آن مطالبات محقق نشده بلکه بر سرکوب دانشگاه و انباشت مطالبت محقق نشده افزوده گردیده است.

٢- اجرای حکم شلاق تعزیری به صورت حدی و به دور از موازین شرعی و قانونی را عملی وحشیان می‌دانیم و از افکار عمومی انتظار داریم در مقابل این رخداد سکوت نکرده فعالانه حاکمیت را به تیغ نقد کشیده زشتی عملکردش را آنچنان فریاد کند که دیگر احدی از مقامات قوه قضائیه جسارت نکند برخلاف موازین قانونی با زندانیان سیاسی چنان کند که با پیمان سرافرازمان کردند.

۳- شلاق بر گرده پیمان را شلاقی دیگربار بر گرده جنبش دانشجویی می‌دانیم و تاکید مجدد بر باز شدن فضای دانشگاهی و آزادی زندانیان سیاسی و بویژه آزادی دانشجویان زندانی و بازگشت ایشان بر سرکلاس درس و نیز اعاده حق تحصیل دانشجویان ستاره دار و تعلیقی را از ضروری‌ترین خواسته‌های جنبش فراگیر و دموکراسی خواه سبز می‌انگاریم.

دکتر سید محمد سیف‌زاده عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری

 

سما نورانی دانشجوی اخراجی بهایی و فعال حق تحصیل

مصطفی نیلی فعال دانشجویی سابق دانشگاه امام خمینی قزوین

جواد علیخانی فعال دانشجویی دانشگاه چمران اهواز

آرش صادقی فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی

احمد شاهرضایی فعال دانشجویی دانشگاه یزد

مهدی خدایی فعال دانشجویی و حقوق بشر دانشگاه آزاد

ضیاء نبوی فعال دانشجویی محروم از تحصیل دانشگاه مازندران و سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل

سعید جلالی فر فعال دانشجویی محروم از تحصیل دانشگاه زنجان

مجید دری فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی

 

منبع: هرانا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید