خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مرگ روزانه پنج کارگر بر اثر حوادث ناشی از کار

مرگ روزانه پنج کارگر بر اثر حوادث ناشی از کار

خبرگزاری هرانا – بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور روزانه پنج نفر در ایران در پی حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش ایلنا، محمود خدادوست، رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور در رابطه با آمار مرگ و میر کارگران در حین کار گفت: “در پنج ماه امسال ۶۳۹ نفر به‌دنبال حوادث ناشی از کار به کام مرگ رفته‌اند.”

این آمار نشان می‌دهد که روزانه بیش از ۴ نفر در نتیجه حوادث ناشی از کار در ایران جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته خدادوست ۲۶۴ نفر در پنج ماه نخست امسال به‌دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته نشان‌دهنده افزایش ۳۴ و هفت دهم درصدی مرگ‌ومیر ناشی از سقوط از بلندی است.

خدادوست هم چنین اعلام کرد: “بعد از سقوط از بلندی، برخورد جسم سخت، برق‌گرفتگی، سوختگی، چاه‌گرفتگی و سایر موارد، دلایل دیگری بودند که جان ۳۷۵ نفر را گرفتند. برخورد با جسم سخت هم با ۱۲ و ۹ دهم درصد رشد از ۱۵۵ نفر در پنج ماه نخست سال گذشته به ۱۷۵ نفر در همین بازه زمانی در سال جاری رسید.”

وی گفت که در میان کشته‌شدگان ناشی از حوادث کار ۶۳۳ مرد و شش زن دیده می‌شوند و بر همین اساس مردان ۹۹ و یک دهم درصد تلفات ناشی از حوادث کار را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش هفته‌نامه بازار کار، حوادث ناشی از کار دومین عامل مرگ‌ومیر در ایران به‌شمار می‌آید. این نشریه تخصصی اشتغال در ایران به نقل از دفتر آمار محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین ‌اجتماعی اعلام کرده است که در سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۵۹ بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند که این حوادث منجر به فوت ۱۰۹ نفر شد.

این گزارش می‌افزاید،افزون بر مرگ ۱۰۹ بیمه‌شده در سال گذشته بر اثر حوادث ناشی از کار ، ۲۴۲ نفر از کار افتاده کلی و ۳۵۲ نفر نیز از کار افتاده جزئی شده‌اند. همچنین ۱۰۴۱ نفر نیز از سازمان تأمین ‌اجتماعی غرامت نقص عضو را دریافت کرده‌اند.

همچنین به گفته خداقلی میرزائی، سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی غرب تهران بزرگ، در هر روز کاری پنج نفر، در طول هر ماه ۱۳۶ نفر و در طول سال گذشته یک هزار و ۶۳۶ نفر از بیمه‌شدگان صندوق تأمین اجتماعی در سطح شعبه‌های غرب تهران بزرگ دچار حادثه ناشی از کار شده‌اند.

سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی غرب تهران بزرگ، عمده‌ترین عامل این حوادث را سقوط کردن و لغزیدن ۱۱۴ مورد، ضرب‌خوردگی ۲۸۷ مورد، بریدگی و قطع اعضای بدن ۱۲۹ مورد و کمترین آن را دو مورد سوختگی اعلام کرده است.

این آمارها در شرایطی منتشر می‌شود که بسیاری از آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث کار، کارگران روزمزد و بدون پوشش تأمین اجتماعی هستند که در آمارهای سازمان‌های دولتی به ثبت نرسیده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید