خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۰, 21st of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۷/۱۹ ساعت ۱۱:۴۵:۳۴

    خانه  > فرهنگی  >  هرانا؛ تفهیم اتهام و صدور وثیقه برای حسن دمیرچی

هرانا؛ تفهیم اتهام و صدور وثیقه برای حسن دمیرچی

خبرگزاری هرانا – شنبه شانزدهم مهر ماه استاد حسن دمیرچی به ادارهٔ اطلاعات خیابان صائب احضار پس از ساعت‌ها بازپرسی تا عصر بارداشت شده سپس هفدهم مهر ماه به شعبه چهارم دادسرای انقلاب تبریز اعزام شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بازپرس شعبه چهارم (حسن هاشم‌زاده) علت احضار استاد را آهنگ سازی برای یک ماهنی در ارتباط با دریاچهٔ ارومیه اعلام کرده است.

بر اساس ادعای بازپرسی این استاد موسیقی در مجالس مختلف در شهرهای آذربایجان مردم را برای اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه دعوت می‌کند و بر همین اساس اتهام تبلیغ علیه نظام را به وی تفهیم کرده است.

این فعال فرهنگی در سال ۸۵ از سوی دادگاهی به شش ماه حبس محکوم و به دستور اداره اطلاعات محل کار وی نیز که یک آموزشگاه موسیقی بوده است پلمپ شده است.

 • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
 • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
 • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
 • بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.
 • ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به یاری مساعی ملی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حیثیت و کرامت و رشد آزادانهٔ شخصیت خود را، با توجه به تشکیلات و منابع هر کشور، به دست آورد.
 • بخش الف ماده ۱۵ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: شرکت‌ در زندگی‌ فرهنگی‌ برای عموم، بایستی به رسمیت شناخته شود.
 • بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.

مطالب مرتـبط

  بدون نظر

  نظر بگذارید