خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه منصوره بهکیش تشکیل نشد

دادگاه منصوره بهکیش تشکیل نشد

خبرگزاری هرانا – منصوره بهکیش از حامیان مادران عزادار ایران، امروز ۱۸ مهرماه ۱۳۹۰ جهت رسیدگی به پرونده‌اش، در محل دادگاه حضور یافت، اما به دلیل عدم حضور دادستان، جلسه دادگاه تشکیل نشد.

به گزارش مادران پارک لاله، منصوره بهکیش پیش از این در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۸ شب در تقاطع یوسف آباد و فاطمی توسط مامور اطلاعاتی زن شناسایی، دستگیر و پس از انتقال به پلیس امنیت، به عنوان مورد خاص به زندان اوین منتقل شد. وی عصر روز ۱۸ تیر و پس از تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

بازداشت منصوره بهکیش، با اعتراض و واکنش‌های گستردهٔ سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین المللی و نیز دولت‌ها همراه بوده و در همین ارتباط فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام ماموران امنیتی و مقامات قضایی را محکوم کرده بود.

منصوره بهکیش از خانواده‌های داغدار دهه شصت است که شش نفر از اعضای خانواده‌اش را از دست داده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید