خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اتحادیه اروپا ۲۹ مقام دیگر ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد

اتحادیه اروپا ۲۹ مقام دیگر ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد

خبرگزاری هرانا – وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه نام ۲۹ مقام دیگر ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست محدودیت های صدور ویزا و مسدود کردن دارایی های آنها قرار دادند. سخنگوی کاترین اشتون به رادیو آزادی گفته که اقدام های شدیدتری در آینده علیه ایران به اجرا در می آید.

اتحادیه اروپا در ماه مارس گذشته نام ۳۲ مقام ایرانی را در فهرست افرادی قرار داد که ورود آنها به اتحادیه اروپا ممنوع شده و دارایی های آنها در کشورهای عضو ضبط می شود. به گزارش رادیو فردا، در نشست روز دوشنبه لوکزامبورگ، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که در ماه ها و هفته های اخیر نقض حقوق بشر در ایران شدت گرفته است که از جمله آنها می توان به اعدام افراد زیر سن قانونی اشاره کرد.

هنوز اسامی افراد جدید مورد تحریم اتحادیه اروپا منتشر نشده است.
این اتحادیه از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به آزادی مذهبی احترام گذاشته و سرکوب مخالفان را متوقف سازد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، با اشاره به تحریم های جدید اتحادیه اروپا، هدف از اقدام های جدید را «افزایش فشار بر ایران برای بهبود سابقه حقوق بشری» خود خوانده است.

مایا کوچیانسیک، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته است که احتمال دارد این اتحادیه اقدام های شدیدتری را علیه ایران به مرحله اجرا درآورد.

وی اظهار داشت: «وضعیت در حال بدتر شدن است و ما از نزدیک اوضاع را دنبا می کنیم. ما اخیرا موارد بسیار مهمی را بررسی کرده ایم. بار دیگر اوضاع را بررسی و در صورتی که نیاز باشد اقدام های آتی را به مرحله اجرا در می آوریم.»

اتحادیه اروپا در فروردین ماه سال جاری ۳۲ مقام ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داد و علاوه بر ایجاد محدودیت در صدور ویزا برای آنها، دارایی های این افراد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مسدود کرد.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه، عبدالله عراقی و حسین همدانی از فرماندهان سپاه محمد رسول الله، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی و همچنین وزیران کشور، ارشاد، دادگستری و علوم همراه با رییس قوه قضاییه، معاون اول وی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و چند قاضی دادگاه های انقلاب از جمله کسانی بودند که مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

در نشست لوکزامبورگ همچنین موضوع تشدید تحریم ها علیه افراد نزدیک به الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس، مورد بررسی قرار گرفت.

در حال حاضر، ۱۹۲ تن از افراد نزدیک به رژیم بلاروس از ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده اند و دارایی های سه شرکت این کشور نیز ضبط شده است.

گزارش ها حاکی است که نام ۱۶ نفر دیگر از افراد وابسته به رژیم بلاروس روز دوشنبه در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفتند. بیشتر این افراد قضاتی هستند که علیه معترضان به رژیم لوکاشنکو در دسامبر سال ۲۰۱۰ احکام قضایی صادر کرده اند.

تحریم های جاری بلاروس در اواخر اکتبر به پایان می رسد و توافق کلی وجود دارد تا این تحریم ها به مدت یکسال دیگر تمدید شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید