خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  تشکیل دادگاه فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان

تشکیل دادگاه فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان

خبرگزاری هرانا – دادگاه فرشته شیرازی فعال حقوق زنان ششم مهر ماه سال جاری، در دادگاه انقلاب آمل برگزار شد.

به گزارش تغییر برای برابری، “اقدام علیه امنیت ملی”، “نشراکاذیب” و “توهین به مسئولین نظام” از جمله اتهاماتی است که فرشته شیرازی با تفهیم آن ها مورد محاکمه قرار گرفته است هرچند وی اتهامات مذکور را نپذیرفت.

فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان و مادر دو فرزند روز ۱۲ شهریور بعد از اینکه به دفتر وزارت اطلاعات در آمل احضار شد دستگیر و به زندان آمل منتقل شد. دلیل اصلی دستگیری او نامعلوم است ولی گمان می‌رود به پرونده‌ای که دو سال قبل در رابطه با فعالیتهای حقوق زنانش و نوشته‌ها در بلاگش علیه او باز شد ارتباط داشته باشد.

دو سال پیش در ۲۱ و ۲۲ مرداد، فرشته شیرازی به دفتر وزارت اطلاعات در آمل احضار شد و درباره کارزار یک میلیون امضا، دوستانش در آمل، و همینطور نوشته‌هایش در رابطه با این کارزار در بلاگ شخصیش مورد بازجویی قرار گرفت.

از زمان بازداشت وی تاکنون امکان ملاقات باپسرش را نداشته است. او به همراه حدود ۹۰ زندانی زن دیگر در اتاقی ۶۰ متری بسرمی برد. داشتن سابقه بیماری و تشنج، وضعیت نامناسب زندان و فشارهای روحی و روانی بر او، خانواده و همراهان فرشته را در مورد سلامت او به شدت نگران کرده است. اخیرا سازمان عفو بین الملل و حزب ابتکار فمینیستی سوئد نیز در بیانیه‌هایی جداگانه ضمن محکومیت بازداشت این فعال حقوق زنان خواهان آزادی وی شده‌اند.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید