خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق برای مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی

یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق برای مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی

خبرگزاری هرانا – حکم یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق برای مرضیه وفا مهر صادر شد.

به گزارش کلمه، این حکم که روز گذشته از سوی دادگاه صادر شده به درخواست وکیل وی برای تجدید نظر ارسال شده است.مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی و بازیگر فیلم «تهران من حراج» اوایل تیرماه سال جاری بازداشت شده است.

 

ناصر تقوایی، فیلمساز معروف ایرانی‌‌ همان زمان اعلام کرده بود که همه عوامل بازداشت شده فیلم «تهران من، حراج»، با قرار وثیقه آزاد شده‌اند اما همسرش، مرضیه وفامهر، در زندان قرچک ورامین نگهداری می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها علت بازداشت این هنرمند بازی در فیلم «تهران من، حراج» اعلام شده است و این در حالیست که تقوایی معتقد است مجوز ساخت از سوی وزارت ارشاد داشته و برخلاف شایعات مطرح شده، زیر زمینی نبوده است.

فیلم «تهران من، حراج» ساخته گراناز موسوی، فیلمساز ایرانی مقیم استرالیا است و تقوایی می‌گوید او این فیلم را به عنوان پایان نامه خود ساخته است. این فیلم دختر هنرمندی را به تصویر می‌کشد که در یک جشن با یک پسر جوان ایرانی که ساکن استرالیا است آشنا می‌شود و در تلاش است به اتفاق او از ایران برود.

طی ماه‌های اخیر فشار‌ها بر هنرمندان روز به روز افزایش یافته و تعدادی از مستندسازان و بازیگران بازداشت و ممنوع الخروج شده و یا تحت فشارهای حقوقی و قضایی وادار به سکوت و انفعال شده‌اند.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•   بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•   بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.
•   بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.
•    ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به یاری مساعی ملی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حیثیت و کرامت و رشد آزادانهٔ شخصیت خود را، با توجه به تشکیلات و منابع هر کشور، به دست آورد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید