خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت محمد جلال نیکبخت و حجت الله سعیدی دو درویش گنابادی در سروستان

بازداشت محمد جلال نیکبخت و حجت الله سعیدی دو درویش گنابادی در سروستان

خبرگزاری هرانا – در ادامۀ فشار‌ها و آزار دراویش کشور، محمد جلال نیکبخت و حجت الله سعیدی توسط نیروهای انتظامی در تاریخ ۹ مهرماه روز شنبه توسط نیروی انتظامی در سروستان بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند.

به گزارش سایت مجذوبان نور٬ این ۲ درویش که به همراه محمد علی سعدی و فرزاد درویش در تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان به ۶ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند در روز شنبه ۹ مهرماه بازداشت شدند.

شایان توجه است محمد علی سعدی که در تاریخ ۱۳ شهریور به همراه اصغر کریمی ٬ ابراهیم فضلی و شهید وحید بنانی مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته بود با اجرای حکم محکومیت ۶ ماه حبس با وجود جراحات ناشی از اصابت گلوله در زندان عادل آباد شیراز به سر می‌برد ٬ این در حالی است که اصغر کریمی و ابراهیم فضلی به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

محمد علی سعدی به همراه اصغر کریمی و ابراهیم فضلی به علت جراحات و وضعیت وخیم جسمی در بیمارستان رجایی شیراز به سر می‌برد که در تاریخ ۲۳ شهریور ماه به همراه اصغر کریمی توسط نیروهای امنیتی به اطلاعات شیراز و پس از آن به زندان عادل آباد منتقل شد ‌.

گفتنی است سال گذشته در شهرستان سروستان نمایشگاهی توهین‌آمیز بر ضد تصوف با هماهنگی فرمانداری آن شهرستان برپا شد که پیرو این اقدام، جمعی از دراویش گنابادی به ستاد فرماندهی انتظامی سروستان مراجعه کرده و مراتب اعتراض خود را به برگزاری چنین نمایشگاهی ابراز کردند اما با عدم پاسخگویی مسوولان انتظامی مواجه شده و مطابق اعلام قبلی، مقابل فرمانداری آن شهرستان دست به تحصن زدند.

در این جریان، ‌ نیروهای لباس شخصی اقدام به آتش زدن چادرهای این نمایشگاه و شکستن پنجره‌های فرمانداری نمودند تا تجمع اعتراض‌آمیز دراویش گنابادی را به اغتشاش و خشونت بکشانند. با احضار ۲۴ تن از دراویش در نوبت‌های متعدد به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سروستان و بازجوئی و تحقیقات مفصل و بازداشت ۵ تن از آن‌ها و حبس هادی رحمانی به مدت ۹۰ روز، دادیاراین شعبه ابوذر اسدی برای تمامی دراویش احضار شده قرارمنع تعقیب صادر نمود. اما به دلیل فشار نیروهای امنیتی و امام جمعه و فرماندار سروستان، دادستان مجبور به صدرو کیفرخواست برای ۴ تن از این دراویش تحت عنوان اتهامی اخلال در نظم عمومی شد که نهایتاً دادرس مأموریتی (زارعی) در شعبه اول دادگاه عمومی سروستان حکم محکومیت ۶ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای چهار تن از آن‌ها به نامهای فرزاد درویش سروستانی، محمد علی سعدی، محمد جلال نیکبخت سروستانی و حجت الله سعیدی را صادر کرد.

لازم به ذکر است در هفته‌های اخیر فشار بر دراویش گنابادی شدت یافته است به نحوی که تا کنون نزدیک به ۱۰۰ تن از دراویش بازداشت شده‌اند.

در گزارشی دیگر، سایت مجذوبان نور هفته گذشته اعلام کرده بود که عباس شرعیاتی از دراویش گنابادی صبح روز پنجشنبه، هفتم مهر ماه، در یزد بازداشت شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•   اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•   بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•   ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•   بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید