خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ هجده شهروند بهایی و مسلمان در مشهد به ۱۲۰ سال حبس محکوم شدند

هرانا؛ هجده شهروند بهایی و مسلمان در مشهد به ۱۲۰ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – هجده تن از شهروندان بهایی و مسلمان در مشهد از سوی دادگاه انقلاب این شهر به ۵۵ سال حبس تعزیری و ۶۵ سالحبس تعلیقی محکوم شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۱۸ شهروند بهایی و مسلمان که با یک پرونده مشترک طی ماههای گذشته به اتهامات تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات محاکمه شدند به محکومیت‌های ۲ تا ۵ سال محکوم گردیدند

حکم مزبور که در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۰ اعلام شد بدین صورت می‌باشد:
۱ – ناهید قدیری (شهروند بهایی): ۵ سال حبس تعزیری
۲ – رزیتا واثقی (شهروند بهایی): ۵ سال حبس تعزیری
۳ – سونیا احمدی (شهروند بهایی): ۵ سال حبس تعزیری
۴ – نورا نبیل‌زاده (شهروند بهایی): ۵ سال حبس تعزیری
۵ – محسن محمودی (شهروند مسلمان): ۵ سال حبس تعزیری
چهار شهروند بهایی دیگر هر کدام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم به مدت ۵ سال بصورت تعلیق درآمد. اسامی این شهروندان بهایی عبارتست از:
۱ – افشین نیک آئین
۲ – شهاب طائفی
۳ – بهمن یزدانی
۴ – وصال محمدی
همچنین ۹ شهروند مسلمان هم هر کدام به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم هم برای مدت ۵ سال بصورت تعلیق در آمد. اسامی این شهروندان عبارتست از:
۱ – عبدالله میر قنواتی
۲ – مهدی قنواتی
۳ – حجت اسدی
۴ – محمد علی ارباب
۵ – حجت موسوی
۶ – رضا می‌ری
۷ – محمد جواد کوهستانی
۸ – محمد هادی موسوی
۹ – حسین موسوی

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید