خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۰, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۰۹ ساعت ۷:۱۰:۰۶

    خانه  > سایر گروهها  >  نگاهی اجمالی به کارنامه شش ماهه اخیر مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

نگاهی اجمالی به کارنامه شش ماهه اخیر مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پس از برخوردهای گسترده دستگاه امنیتی با این تشکل حقوقی که در یک مورد تنها آمارهای بازداشت اعضا یا همکاران آن به حدود پنجاه تن در اسفند ماه ۱۳۸۸ می رسد، در طی دو سال گذشته برای متوقف کردن فعالیت های خود با فشارهای فزاینده ای بر منابع انسانی، مالی و همین طور امکانات خود روبه رو بوده است. این فشارها در حالی همچنان ادامه دارد که امنیت فعالیت علنی این تشکل در داخل کشور نسبت به قبل از سال ۸۸ به کلی تغییر کرده است، با این حال این تشکل با ارزیابی از توانمندیهای خود و یافتن راهکارهای جدید موفق شد بدون متوقف کردن فعالیتهایش و همچنان با حداکثر کیفیت و بصورت بی وقفه دوره گذاری را از شرایط جدید و سخت به مرحله تثبیت فعالیت پشت سر بگذارد. به همین مناسبت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با سرلوحه قرار دادن شفافیت و روشنگری، کارنامه شش ماهه نخست سال ۱۳۹۰ فعالیت این تشکل را به شکل زیر به افکار عمومی ارایه می کند و این گزارشگری را جزوی از برنامه های منظم خود قرار می دهد، لازم به ذکر است بعضی فعالیتهای درون کشور به دلیل مشکلات امنیتی در حال حاضر امکان طرح ندارد:

در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۰ بخش خبرگزاری این تشکل (هرانا) با فعالیت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، علاوه جمع آوری، بازنویسی یا درج ۲۲۷۴ گزارش یا نوشتار، تعداد ۵۵۹ گزارش (متنی، صوتی، تصویری و…) را با مدیریت و توسعه منابع انسانی خود از اقصی نقاط کشور استخراج و در اختیار گروههای حقوقی و رسانه ها قرار داد.این گزارش ها تمامی دسته بندی های موارد نقض حقوق بشر را در بر میگرفت.

در این بازه زمانی تیم ترجمه خبرگزاری هرانا (به زبان انگلیسی) حداقل تعداد ۲۵۰ گزارش را ترجمه و در اختیار مخاطبان انگلیسی زبان برای دسترسی مستقیم و دقیق تر به گزارشات حقوق بشری ایران قرار داد.

بخش آمار این تشکل علاوه بر انتشار کتابچه های نقض حقوق بشر سال ۸۹ در فروردین ۹۰ که با استقبال گسترده ای روبه رو شد، به تجزیه و تحلیل جمعا ۱۸۷۰ گزارش در شش ماهه نخست سال پرداخت و ضمن انتشار گزارشات ماهانه آماری که در نوع خود به لحاظ کیفیت و نوآوری بی سابقه است از این مجموع گزارشات مقدار ۹۹۷۴۷۹ مورد نقض ماده و تبصره های مقاوله نامه های متعدد حقوقی جاری را استخراج کرد.

همچنین بخش نشر این تشکل به عنوان عضوی از نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه، پس از مدتها متوقف ماندن انتشار ماهنامه خط صلح که ماهنامه ای حقوق بشری است موفق شد از تیرماه امسال مجدداْ این نشریه را به جامعه حقوقی ایران بازگرداند، سه شماره از ماهنامه خط صلح با تیراژ سه هزار نسخه چاپی و حداقل ۲۶۰۰۰ نسخه بازدید شده الکترونیکی در خروجی خبرگزاری هرانا توانست به اهداف مشخص شده این تشکل در مرحله اول دست یابد. این ماهنامه با نگاهی کیفی به مسله حقوق بشر بخش های مختلفی را اعم از گفتگو تا مقالات و ویژه نامه و … را در بر میگیرد.

بخش انتشارات مجموعه همچنین چهارصد و شصتمین شماره روزنامه هرانا که به جمع بندی اختصاری اخبار روز حقوق بشر می پردازد را در آخر شهریورماه ۹۰ منتشر کرد که از این تعداد ۱۵۸ شماره آن سهم فعالیتهای شش ماهه نخست امسال بود.

در کنار بخش های مختلف مجموعه، در ماههای اخیر کمیته رکن چهارم توانست توانمندی فعالان حقوق بشر در فعالیت های سایبری را به نمایش گذارد. این کمیته که اساسا برای تقویت رکن چهارم دموکراسی و گردش آزاد اطلاعات از طریق مقابله با فیلترینگ و ناامنی سایبری پایه گذاری شده است از ابتدای سال ۹۰ به دلیل مشکلاتی ارایه سرویس های پراکسی و وی پی ان خود را متوقف کرده بود مجددا از اواخر تیرماه ارایه خدمات وی پی ان رایگان به کاربران داخل کشور را از سر گرفت. در این مرحله و حسب آمارهای موجود از اواخر تیرماه تا اواخر شهریورماه کمیته موفق به آزادسازی حداقل پنج میلیون و سیصد هزار اتصال برای تعداد زیادی از کاربران داخل کشور شد. همچنین کمیته از طریق تارنمای خود آموزش امنیت فعالیت در اینترنت را به مخاطبان خود دنبال کرد.

کمیته رکن چهارم در طی شش ماهه نخست سال خدمات دهی رایگان فنی و ارایه سرور به حداقل دو خبرگزاری مرتبط با مسایل حقوقی را نیز محقق نمود.

همچنین در عرصه اجرایی، این تشکل در حداقل برگزاری یکی از نشست های بین المللی سازمان های غیردولتی مدافع حقوق بشر به عنوان یک عضو اتلاف در اوایل سال ۲۰۱۱ در ژنو همکاری کرد و همینطور در نشست سازمان های غیردولتی در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۱ در شهر نیویورک به عنوان عضو حضور پیدا کرد، همچنین این مجموعه و به خصوص بخش کردستان آن موفق شد ویژه برنامه هایی را به مناسبت سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، معلم فقید با شعار »۱۱ اردیبهشت روز معلم آزاده«، در نقاط مختلفی، به خصوص در خارج از کشور سامان بدهد.

هر چند این تشکل به دلایل متعددی همچنان کمیته وکلای خارج از کشور خود را به ظرفیت سابق بازنگردانده و از امکان خدمات دهی گسترده معذور است اما موفق شد در شش ماهه نخست سال ۹۰ به ارایه خدمات رایگان حقوقی به ۱۸ پناهنده ایرانی در کشورهای مختلف که ۱۳ پرونده آن توام با رسیدن پناهنده به کشور سوم بود مبادرت نماید.

این تشکل همچنین به تلاش بی وقفه خود برای ارتقای کیفیت و گسترش فعالیتها با تکیه بر ساختن زیرساختها و تبیین اهداف بلند مدت و همچنین کوتاه مدت شش ماهه دوم ادامه می دهد.

در انتهای این گزارش اجمالی شایسته است بار دیگر یاد همراهان این تشکل را که به دلیل فعالیت های بشر دوستانه و همراهی با این مجموعه با احکام سنگین در زندان به سر می برند گرامی بداریم. مهدی خدایی، محکوم به ۷ سال زندان (مسول واحد دانشجویی)، ابوالفضل عابدینی، محکوم به ۱۱ سال زندان (مسول روابط عمومی)، محبوبه کرمی، محکوم به ۳ سال زندان (مسول واحد زنان) و حسین رونقی ملکی که علاوه بر محکومیت به دلیل عضویت در مجموعه (دو سال و نیم زندان) حکم ۱۵ سال حبس را به اتهام راه اندازی کمیته ایران پروکسی برای مقابله با فیلترینگ به دوش می کشد.

در این مدت خانم لاله حسن پور بعد از تحمل عمده محکومیت خود از زندان آزاد شد، آقای دکتر محمد حسین پورسیفی نیز از مسولان سابق مجموعه مدتی را در این شش ماه در بازداشت به سر بردند.

بایسته است گرامی بداریم یاد آقایان رضا شهابی (مسول سابق واحد کارگری)، رسول بداقی (مسول سابق کمیته معلمان) و جعفر اقدامی از همراهان پرشور مجموعه که به دلیل فعالیت های مدنی یا صنفی خود با احکام متفاوتی کماکان در زندان به سر می برند و همین طور تمام همراهانی که در این مدت از زندان آزاد شدند، تحت تعقیب قرار گرفتند یا جلای وطن کردند.

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

اول مهر۱۳۹۰

منبع: ماهنامه خط صلح شماره ۷

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید