خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  حکم چهار سال زندان و خلع لباس برای یک روحانی منتقد

حکم چهار سال زندان و خلع لباس برای یک روحانی منتقد

خبرگزاری هرانا – حجت‌الاسلام میرمحمد صادق هنرور شجاعی به چهار سال زندان، ۵۰۰ ضربه شلاق و پرداخت هشت میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش رادیو زمانه، حجت‌الاسلام میرمحمد صادق (آرش) هنرور شجاعی خویی، مجتهد و مدرس حوزه علیمه قم و از منتقدان نظریه ولایت فقیه در شعبه سوم دادگاه ویژه روحانیت به تحمل چهار سال زندان، ۵۰۰ ضربه شلاق و پرداخت هشت میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

این در حالی است که حکم‌های شعبه‌های دادگاه ویژه روحانیت غیر قابل تجدید نظرخواهی هستند و رأی شعبه بدوی قطعی به‌شمار می‌رود.

این روحانی غیر دولتی، مدافع هویت مدنی روحانیت و مخالف هویت سیاسی آن، همچنین بر اساس رأی این شعبه از دادگاه به خلع لباس روحانیت برای همیشه محکوم شده است. حجت‌الاسلام هنرور شجاعی در دادگاه به‌شدت با این رأی مخالفت کرده است.

هنرور شجاعی: حکومت لباسی به تن من نکرده است که بتواند آن را درآورد

هنرور شجاعی در مخالفت با حکم خلع لباس، گفته است: «تلبس به لباس روحانیت در چارچوب حکومتی حوزه صورت نگرفته است که بتوان به‌وسیله حکم حکومتی آن را سلب کرد. بلکه بعد از نیل به درجه اجتهاد و توسط مراجع تقلید حوزه ملبس شده است.»

می‌رمحمد صادق هنرور شجاعی، پنجم آبان‌ماه ۱۳۸۹ به اتهام «جاسوسی و همکاری با سفارت آلمان در تهران از طریق اجرای پروژه اروپایی‌سازی اسلام و مخالفت با مبانی فقهی اسلام و فعالیت تبلیغی علیه احکام اسلام و اقدام علیه امنیت ملی و هتک حیثیت نظام و روحانیت» بازداشت شد.

وی با سپری کردن هشت ماه در بند ۲۰۹ اوین به‌شکل انفرادی، زیر فشارهای جسمی و روحی برای اعتراف تلویزیونی قرار گرفت.

از جمله شکنجه‌های اعمال‌شده علیه هنرور شجاعی جلوگیری از دسترسی به داروهای ویژه‌ای بود که وی برای درمان بیماری صرع حاد خود به آن‌ها نیاز داشت.

این روحانی غیر دولتی و منتقد هم‌اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین زندگی می‌کند. وزارت اطلاعات با انتقال این روحانی به بند ویژه روحانیت در زندان اوین مخالفت کرده است.

هنرور شجاعی از زمان انتقال به بند سیاسی ۳۵۰ اوین به برگزاری کلاس‌های فقهی و تاریخی مختلف با برداشتی دیگر از فقه شیعه و مبانی اسلام پرداخته است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید