خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دو سال حبس برای شعله سعدی به اتهام توهین به رهبری

دو سال حبس برای شعله سعدی به اتهام توهین به رهبری

خبرگزاری هرانا – دکتر قاسم شعله سعدی به اتهام توهین به رهبری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی مقیسه به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش جرس، این محکومیت علاوه بر دو محکومیت پیشین ایشان در این دادگاه است.

دکتر شعله سعدی قبلا به یک سال و نیم حبس بابت نامه سرگشاده‌ای که چند سال پیش به آقای خامنه‌ای نوشته بود و همچنین به یک سال حبس و ممنوعیت از تدریس و وکالت بابت مصاحبه‌ها و تحلیل‌ها در رسانه‌ها محکوم شده بود.

محکومیت جدید وی بر اساس مصاحبه‌ها یی است که پیش از این برای آن محاکمه شده بود.

دکتر شعله سعدی از نظر سلامت جسمی در وضعیت بسیار بدی در زندان اوین به سر می‌برد. وی بر اثر شکنجه دچار ضایعه حاد نخاعی شده و احتیاج فوری به عمل جراحی دارد ولی مسئولین جمهوری اسلامی تا کنون با مداوای وی موافقت نکرده‌اند.

همسر دکتر شعله سعدی به «جرس» گفته بود: “آقای شعله سعدی روز شنبه بیست و ششم شهریور ماه از زندان اوین به دادگاه انقلاب بردند. متاسفانه در حالیکه آقای شعله سعدی در حال گذراندن حکمش است، یک پرونده سومی برای ایشان بازکردند که در شعبه ۲۸ به آن رسیدگی می‌شود. سه ساعت محاکمه ایشان طول کشید که یکی از اتهاماتشان توهین به رهبری ذکر شده که در دو پرونده قبلی هم به همین اتهام مجازات شده است و الان هم دارد حبسش را می‌کشد. در خصوص این پرونده بازپرس قبلا قول داده بود که اگر مفاد این پرونده با پرونده شعبه ۱۵ یکی باشد منع پیگرد صادر خواهد شد. بازپرس هم بعد از بررسی به این نتیجه رسیده بود که اتهامات مطرح شده در دو پرونده یکی است و مجازات قبلا داده شده است. اما دادستان قبول نکرد و پرونده را از بازپرسی به دادیاری داد و در آنجا قرار مجرمیت صادر کرد و پرونده را به دادگاه انقلاب فرستاد که الان در حال رسیدگی است. در حقیقت تمام این پرونده‌ها یکی است و مجازات‌ها داده شده است و آقای شعله سعدی دارد حبسش را در زندان اوین می‌گذراند اما باز به‌‌ همان عنوان مجازات» مجدد «می‌دهند.”

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  •  

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید