خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  صدور احکام حبس برای تعدادی از شهرمندان بهائی و مسلمان مشهد

صدور احکام حبس برای تعدادی از شهرمندان بهائی و مسلمان مشهد

خبرگزاری هرانا – رزیتا واثقی، ناهید قدیری، سونیا طعامی و نورا نبیل‌زاده چهار شهروند بهائی ساکن مشهد به ۵ سال حبس تعزیری و افشین نیک آئین، بهمن یزدانی، وصال محمدی و شهاب طائفی چهار شهروند بهائی دیگر به سه سال حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شدند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این احکام بر اساس اتهام‌های «تبلیغ به نفع بهائیت» و «توهین به مقدسات اسلام» برای این افراد صادر شده است.

لازم به ذکر است که پرونده‌ای که برای این افراد باز شده است شامل ۱۸ نفر از بهائیان و مسلمانان ساکن مشهد است که برای متهم‌های ردیف اول تا پنجم حکم پنج سال حبس تعزیری و برای بقیه حکم ۳ سال حبس تعلیقی صادر شده است. از اسامی دیگر افراد متهم در این پرونده اطلاعی در دست نیست.

این حکم به صورت شفاهی و در دادگاه انقلاب مشهد به این افراد ابلاغ شده است. لازم به توضیح است که بعضی از این افراد مانند رزیتا واثقی و ناهید قدیری بیش از ۲۰ ماه است که در حال سپری کردن حکم پنج سال حبس تعزیری خود بدون یک روز مرخصی در زندان وکیل آباد مشهد هستند. حکم پنج سال این افراد از پروندهٔ دیگری برای آن‌ها صادر شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید