خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۹ مهر ۱۳۹۰, 22nd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۷/۰۹ ساعت ۱۰:۱۶:۱۷

    خانه  > سایر گروهها  >  انتقاد عفو بین الملل از ادامه “بازداشت خودسرانه” میرحسین موسوی و مهدی کروبی

انتقاد عفو بین الملل از ادامه “بازداشت خودسرانه” میرحسین موسوی و مهدی کروبی

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آنچه که ادامه بازداشت خودسرانه میر حسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان در ایران، نامید، اعتراض کرد و خواستار آزادی آن‌ها شد.

در این بیانیه که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که آقای موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، و نیز آقای کروبی، از روز ۲۵ بهمن سال گذشته تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.

به گزارش رادیو فردا، سازمان عفو بین الملل در این بیانیه اشاره کرده است که این سه تن از آن هنگام تاکنون دیدارهای اندکی با اعضای خانواده خود داشته‌اند.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه‌اش به نامه روز ۳۱ شهریور فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، به آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد که نوشته بود: همسرش طی حدود هفت ماهی که در حصر خانگی به سر می‌برد، از حقوق اولیه یک زندانی نظیر حق دسترسی به کتاب، روزنامه، تلفن، ملاقات منظم و هواخوری و دسترسی به پزشک، محروم مانده است.

خانم کروبی همچنین رفتار حصرکنندگان را با ساواک، سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان پیش از انقلاب مقایسه کرده و افزوده بود: «ساواک تنها به دنبال اسناد مهم و معتبر بود ولی این کسانی که حصر را اجرا کرده‌اند، به استثنای وسایل خانه، هر آنچه درمنزل بود با خود بردند و در واقع خانه را تخلیه کردند و کلیه کلید‌های داخل منزل حتی اتاق خواب را تغییر داده و در اختیار خود گرفتند.»

وی در این نامه نوشته بود: «همسرم پس از شش ماه حبس، که اجازه استفاده از حیاط محصور درمیان می‌له‌ها و هواخوری را نیافتند، وضعیت جسمی ایشان بشدت در خطر قرار دارد و معاینه ایشان توسط پزشکان مستقل و مورد اعتماد خانواده امری ضروری است.»

فاطمه کروبی همچنین نوشته بود که آقای کروبی قرار است پس از مدتی به یک آپارتمان دیگر منتقل شود و هزینه‌های آن هم بر عهده خانواده گذاشته شده است.

به نوشته این نامه، ماموران امنیتی سه شرط را برای تغییر محل مکان مهدی کروبی مشخص کرده‌اند. اینکه حق انتخاب مکان باید با نیروهای امنیتی باشد، امضا کننده‌های قرارداد اجاره نباید عضوی از خانواده باشد و امضا کننده قرارداد در هنگام امضا باید پیشاپیش چک‌های یک سال آینده را تحویل داده و نباید از آدرس ملک و جزییات با خبر باشد.

از سوی دیگر، به گزارش وب ‌سایت کلمه، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در اواسط شهریور ماه، موفق شدند با سه فرزند خود دیدار کنند.

آقای موسوی در این دیدار با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری گفت: «با توجه به تداوم وضعیت فعلی نمی‌توان امیدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.»

به نوشته کلمه، میرحسین موسوی در عین حال در این دیدار با اشاره به تحولات جاری کشور گفت: «آینده روشن است.»

 

حال خانم رهنورد و آقای موسوی «کاملا خوب بوده و در شرایط مساعد جسمی و روحیه بسیار عالی قرار داشتند.»

دراین دیدار، میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد تاکید کردند که تمامی ارتباطات آن‌ها و نیز دسترسیشان به روزنامه، رادیو و حتی بعضا لوازم نوشتاری قطع شده است و تعداد زیادی از آثار هنریشان و نقاشی‌های آن‌ها در روزهای ابتدایی حصر و در بازرسی‌ها از خانه توسط ماموران خارج شده و در جای نامعلومی نگهداری می‌شود.

آقای موسوی و خانم رهنورد گفتند که این اقدامات تنها برای پاک کردن ذهن آنهاست، در حالی که محال است با این گونه کار‌ها ذهن ایشان نسبت به حقایق پاک شود.

در این می‌ان، سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود خواستار آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین زهرا رهنورد شده است.

این در حالیست که پیش از این، غلامحسین محسنی اژه ‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، در واکنش به گزارش‌های مربوط به حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گفته بود که «حصر خانگی آن‌ها به نفع خودشان است.»

با این همه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های آمریکایی عنوان کرد که میر حسین موسوی و مهدی کروبی در حصر خانگی نیستند و آزادند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید