خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۸ مهر ۱۳۹۰, 26th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۷/۰۸ ساعت ۱۳:۳۳:۵۱

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  محکومیت مسعود بابا پور، فعال دانشجویی به حبس تعزیری

محکومیت مسعود بابا پور، فعال دانشجویی به حبس تعزیری

خبرگزاری هرانا – مسعود بابا پور فعال دانشجویی عضو ستاد میرحسین موسوی، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، به نه ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش جرس حاکی از آن است، مسعود باباپور دانشجوی رشته مهندسی صنایع دانشگاه ایوانکی و از فعالین دانشجویی که سال ۸۸، و در جریان حوادث بعد از انتخابات، ابتدا مرداد ماه و بعد از آزادی، سپس در آستانه روز دانشجو هنگام خروج از دانشگاه بازداشت و پس از هفت ماه سلول انفرادی در بند ٢۰٩ زندان اوین، توسط قاضی مقیسه (شعبه ٢۸) به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، که این حکم نیز عینا توسط شعبه ۵۴ تجدید نظر تایید شد.

بر اساس این گزارش، مسعود باباپور طی ماههای اخیر بارها به دادگاه انقلاب (به صورت کتبی و تلفنی) احضار شد، تا اینکه تیر ماه امسال به شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” محکوم گردید، که در پی اعتراض در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر، این حکم به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان جریمه نقدی تبدیل شد.

در ادامه همین پرونده و در پی رسیدگی به اتهام “اخلال در نظم و تمرد از دستور پلیس” در دادگاه عمومی (مجتمع قضایی شهید صدوقی) این فعال دانشجویی به نه ماه حبس دیگر محکوم شد .

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید