خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشورهای غربی خواستار آزادی کشیش ندرخانی شدند

کشورهای غربی خواستار آزادی کشیش ندرخانی شدند

خبرگزاری هرانا – مقامات رسمی آلمان، بریتانیا و آمریکا از مسئولان قضایی ایران خواستند، مجازات اعدام کشیش یوسف ندرخانی را لغو کرده و هر چه زود‌تر وی را آزاد کنند. وزیر امورخارجه بریتانیا از ایران خواست، به حق آزادی ادیان احترام گذارد.

ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا در روز چهارشنبه (۶ مهرماه اعلام کرد که نگران سرنوشت کشیش مسیحی محکوم به اعدام در ایران است. وزیر امورخارجه بریتانیا از مقامات ایرانی خواست، به تعهدات بین‌المللی و حقوق‌بشر پایبند باشند.

یوسف ندرخانی کشیش مسیحی به دلیل خروج از دین اسلام محکوم به ارتداد شده است.

هیگ با انتشار بیانیه‌ای اظهار داشت: “از این خبر بسیار متاثرم که یوسف ندرخانی، یکی از رهبران مسیحی به اعدام محکوم شده است، زیرا که درخواست دادگاه عالی برای انصراف از ایمانش را رد کرده است.”

وزیر امورخارجه بریتانیا ضمن ستایش از شجاعت این کشیش مسیحی از رژیم جمهوری اسلامی خواست، به حق آزادی مذهب احترام گذارد. به گفته هیگ، ندرخانی هیچ عملی خلافی مرتکب نشده و به همین دلیل باید حکم مجازات وی لغو شود.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز از ایران خواست، از اجرای حکم اعدام ندرخانی خودداری کند. بینر تصریح کرد که مقامات ایرانی باید حکم این کشیش را لغو کرده و سریعاَ وی را آزاد کنند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آلمان و دبیر کل حزب دمکرات مسیحی این کشور (CDU) نیز خواستار لغو حکم اعدام کشیش ایرانی، یوسف ندرخانی شدند.
هرمان گروهه دبیر کل حزب دمکرات مسیحی (حزب صدراعظم آلمان) در نامه‌ای به سفارت ایران از اینکه یوسف ندرخانی از حق اولیه خود مبنی بر انتخاب دین محروم است ابراز وحشت و خشم کرده است.

این سیاستمدار آلمانی همراه وزارت خارجه این کشور و سازمان آلمانی “جمعیت بین ‌المللی دفاع حقوق بشر” خواستار لغو حکم اعدام یوسف ندرخانی شده است.

اتحادیه اروپا، شخصیت‌های سیاسی و نهادهای حقوق‌بشری به شدت به حکم اعدام یوسف ندرخانی به اتهام “خروج از دین اسلام” و “تبلیغ تعالیم غیراسلامی” اعترض دارند. گروهه از سفیر ایران در برلین خواسته است که از حق آزادی ادیان در ایران پشتیبانی کند.

در همین زمینه محمدعلی دادخواه، وکیل مدافع یوسف ندرخانی با بیان اینکه دیوان عالی کشور حکم اعدام کشیش یوسف ندرخانی را بررسی کرده و عدم اجرای حکم اعدام او را منوط به توبه این کشیش دانسته است. به دویچه‌وله گفت: “به این ترتیب دادگاه عالی کشور، حکم پیشین مبنی بر اعدام کشیش ندرخانی را نقض کرده است.”

دادخواه گفت: “در نظام قضایی و حقوقی ایران، ارتداد جرم شناخته نشده است. علاوه بر این، در فقه شیعه فق‌ها معتقدند در زمان «غیبت امام زمان» نباید در این موارد حکم اعدام صادر شود. همه این موارد را در دیوان عالی کشور شعبه شهر قم هم گفته‌ایم.”

کشیش ندرخانی از مهر ۱۳۸۸ تاکنون در زندان شهر رشت به سر می‌برد. دادگستری استان گیلان، ابتدا او را به اتهام “ارتداد” به اعدام محکوم کرده بود، اما رای صادره برای بررسی به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

دادگاه عالی نیز لغو مجازات را منوط به توبه ندرخانی و بازگشت وی به دین اسلام دانسته است. اعدام قریب‌الوقوع ندرخانی سبب نگرانی عمیق سازمان‌های حقوق‌بشری در جهان شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید