خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حکم قصاص چشم کارگر یک رستوران صادر شد

حکم قصاص چشم کارگر یک رستوران صادر شد

خبرگزاری هرانا – دیوان‌عالی کشور، حکم قصاص چشم کارگر یک رستوران که با اسید به مردی حمله و او را کور کرده‌ بود تایید کرد و این حکم برای اجرا به دادسرای جنایی تهران فرستاده شد. 

به گزارش شرق، متهم ۲۶ ساله که محمد نام دارد پنج سال قبل توسط شوهرخواهر قربانی اجیر شد تا روی او اسید بپاشد.

او از ابتدا منکر همه چیز شد و اتهام وارد شده بر خود را رد کرد. با این حال پرونده تکمیل و برای رسیدگی به شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. در جلسه رسیدگی به این پرونده بعد از اینکه نماینده دادستان تهران برای محمد به عنوان متهم ردیف اول و به دلیل معاونت در اسیدپاشی درخواست مجازات کرد، ولی در جایگاه حاضر شد و گفت خواستار قصاص مرد اسیدپاش است.

محمد نیز در این جلسه با قبول اتهامش به هیات قضات گفت: من ولی را اصلا نمی‌شناختم و اگر درخواست حسن نبود این کار را نمی‌کردم. او به من قول پول داد و به دلیل شرایط بد مالی‌ام قبول کردم و حالا هم درخواست بخشش دارم. در این جلسه حسن به عنوان متهم ردیف دوم اتهام خود را رد کرد و گفت: درگیری من با ولی، برادرزنم آنقدر زیاد نبود که بخواهم دست به این کار بزنم. حرف‌های محمد دروغ است. هیات قضات پس از اتمام محاکمه با وجود اصرار شاکی پرونده برای صدور حکم قصاص، رای بر دیه صادر کردند آنها در رای خود آوردند با توجه به اینکه پزشکی قانونی اعلام کرده است امکان قصاص با اسید وجود ندارد بنابراین رای به پرداخت دیه چشم و نواحی جراحت دیده شاکی صادر می‌شود.

آنها همچنین متهم ردیف دوم را به حبس محکوم کردند. این حکم مورد اعتراض شاکی پرونده قرار گرفت و دیوان‌عالی کشور آن را نقض کرد و رسیدگی به پرونده این بار بر عهده شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت. 

به این ترتیب متهم یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت و هیات قضات این شعبه که با ریاست دادرس حسینی تشکیل جلسه داده ‌بودند تصمیم گرفتند برای صدور حکم از پزشکی قانونی استعلام کنند. در نظریه‌ای که برای دادگاه فرستاده شد، آمد امکان اینکه چشم مجرم را با اسید کور کنیم وجود ندارد چرا که ممکن است اسید به مغز او آسیب جدی وارد کند و باعث مرگ او شود اما امکان اینکه چشم بدون اسید و با اقدامات پزشکی کور شود، وجود دارد. این نظریه همچنین تاکید کرد قصاص فقط در مورد یک چشم شاکی که به طور کامل کور شده است امکان دارد و چشم دیگر اگرچه به شدت کم بینا شده، کور نشده است بنابراین امکان قصاص آن وجود ندارد.

با توجه به این نظریه هیات قضات شعبه ۷۷ وارد شور شدند و محمد را به کوری یک چشم بدون اسید و پرداخت دیه در مورد سایر نقاط آسیب‌دیده ولی محکوم کردند. همچنین حسن متهم ردیف دوم نیز به جرم معاونت در اسیدپاشی به دو سال حبس و سه سال تبعید محکوم شد. این حکم دوباره مورد اعتراض قرار گرفت و دیوان‌عالی کشور بار دیگر آن را مورد بررسی قرار داد اما این بار رای صادره تایید و برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید