خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  درخواست برای محکومیت اقدامات ایران علیه رسانه‌ها

درخواست برای محکومیت اقدامات ایران علیه رسانه‌ها

خبرگزاری هرانا – شورای اطلاع رسانی دولت آمریکا (بی‌بی‌جی) و بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی‌بی‌سی) در بیانیه مشترکی با اعتراض به اقدامات جمهوری اسلامی علیه رسانه‌های مستقل و تهدید و ارعاب روزنامه‌نگاران، خواستار محکومیت این رفتار ایران در نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل شدند.

در این بیانیه آمده است: بی‌بی جی و بی‌بی سی «از فرصت کنونی برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد استفاده کرده تا به اقدامات حکومت جمهوری اسلامی برای ساکت کردن رسانه‌های مستقل در ایران اعتراض کنیم.»

شورای اطلاع رسانی دولت آمریکا که یک نهاد دولت فدرال محسوب می‌شود بر مجموعه‌ای از رسانه‌ها که برای خارج از آمریکا برنامه پخش می‌کنند، از جمله رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و صدای آمریکا، نظارت می‌کند.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین به بازداشت‌های مستندسازان در ایران به اتهام ارتباط با بی‌بی سی اشاره شده و آمده است: «طی چند روز اخیر، چند مستندساز توسط ماموران (امنیتی) ایران بر اساس اتهامات مبهم همکاری با بی‌بی سی فارسی بازداشت شدند. این دستگیری‌ها با پخش مستندی درخصوص رهبر ایران از تلویزیون بی‌بی سی فارسی مصادف بود.»

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، روز یکشنبه تایید کرد که شش مستندساز توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی به اتهام همکارای با بی‌بی سی بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که صادق صبا، رئیس تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در گفت‌وگو با رادیو فردا تأکید کرده بود که این شبکه همکاری در ایران ندارد که بخواهد بازداشت شود.

بی‌بی‌جی و بی‌بی سی در بیانیه خود تصریح کرده‌اند: «ما از اقدامات خودسرانه از جمله ارسال پارازیت، اختلال مداوم در اینترنت، تهدید و ارعاب روزنامه‌نگاران، مخالفان حکومت و فعالان اینترنتی و هک کردن‌ها ابراز تاسف می‌کنیم. این تاکیتک‌ها علیه بی‌بی سی فارسی، رادیو فردا (بخش فارسی) رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، و شبکه فارسی صدای امریکا به کار گرفته شده است.»

در این بیانیه همچنین طرح اتهامات در خصوص پنهان کاری و توطئه علیه رسانه‌های مستقل که وظیفه آن‌ها گسترش جریان آزاد اطلاعات و تبادل آزاد و بدون محدودیت ایده‌های است، رد شده است.

بی‌بی‌جی و بی‌بی سی در ادامه این بیانیه اقدامات جمهوری اسلامی در مقابله با رسانه‌های مستقل را نقض آشکار استاندارهای بین‌المللی و هنجارهایی که دولت ایران یکی از امضا کنندگان آن است، دانسته‌اند.

در ادامه این بیانیه درخواست شده است تا اقدامات دولت ایران در نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد محکوم شود.

منبع رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید