خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  تورج اصلانی، مدیر فیلم برداری ممنوع الخروج شد

تورج اصلانی، مدیر فیلم برداری ممنوع الخروج شد

خبرگزاری هرانا – “تورج اصلانی” مدیر فیلم برداری جوان سینمای ایران به دلیل همکاری غیرقانونی با فیلم‌های خارجی ممنوع الخروج شد.

به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، وی که برای فیلم برداری چند پلان باقی مانده از فیلم سینمایی «بغض» به کارگردانی رضادرمیشیان و مذاکره با یک تهیه کننده بین المللی عازم ترکیه بود، پس از سوار شدن بر هواپیما و پیش از پرواز هواپیما، توسط ماموران به بیرون از هواپیما انتقال داده و از خروج وی از کشور جلوگیری شد.

اصلانی مدیر فیلم برداری فیلم‌هایی همچون: «بدرود بغداد»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، «سن پترزبورگ»، «سوت پایان»، «خواب سفید» و… بوده است. با وجود ممنوعیت تلویحی همکاری با پروژه‌های خارجی، وی اخیرا در کشور ترکیه فیلم برداری فیلمی را به کارگردانی «بهمن قبادی به عهده داشت که در آن بازیگرانی همچون: بهروز وثوقی ایفای نقش می‌کردند.

اصلانی قرار بو در سفر به ترکیه، ضمن فیلم برداری پلان‌های باقیمانده فیلم «بغض»، مذاکراتی با کمپانی نیویورکی سوردریم که تهیه کنندگی چند فیلم از سینماگران دیگر ایرانی را هم به عهده داشته انجام دهد.

این کمپانی قرار بود از اصلانی به عنوان فیلم برداری یک فیلم اپیزودیک که قرار است به کارگردانی چهار کارگردان بین المللی یعنی «امیرکاستاریکا»، «می‌را نایر» فیلمساز هندی برنده نخل طلا، «پائولوسورنتینو» کارگردان سر‌شناس ایتالیایی و «گیلرمو آریه گا» نویسنده فیلم‌های بابل و ۲۱ گرم ساخته الخاندرو گنزالس ایرانیتو ساخته شود، مذاکراتی را انجام دهد که از این همکاری بازماند.

معاونت سینمایی بار‌ها نسبت به رفتارهای خارج از عرف سینمایی سینماگران ایرانی هشدار داده و از آن‌ها درخواست کرده تا برای جلوگیری از بروز مشکلات «غیر سینمایی»، پیش از چنین فعالیت‌هایی استعلام‌های لازم را از معاونت سینمایی انجام دهند تا گرفتار چنین مشکلاتی نشوند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۲ ماده ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر شخصی حق دارد هر کشوری، از جمله کشور خود را ترک کند یا به کشور خویش بازگردد.
  • بند ۲ ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس آزاد است هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید