خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  تداوم بی خبری از وضعیت مدیران و پرسنل بازداشتی سایت مجذوبان نور

تداوم بی خبری از وضعیت مدیران و پرسنل بازداشتی سایت مجذوبان نور

خبرگزاری هرانا – در ادامۀ بازداشت و اِعمال فشار بر دراویش و همچنین بی‌خبری از وضعیت بازداشت شدگان وقایع اخیر و علی رغم اینکه نزدیک به سه هفته از بازداشت مدیران و پرسنل سایت مجذوبان نور می‌گذرد، اما همچنان از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست و تا کنون با خانواده‌‌های خود نیز هیچ ملاقات و تماسی نداشته‌اند.
به گزارش هرانا و بر اساس گزارش تارنمای جرس، وکلا و مدیران و پرسنل بازداشتی سایت مجذوبان در طول دورهٔ بازداشت به شدت تحت فشارهای جسمی و روحی برای پذیرش اتهامات واهی از جمله اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام بوده‌اند و خانوادهٔ وی در پی مراجعات مکرر خود به مراجع قضایی هیچ پاسخی از مسولان دریافت نکرده‌اند.

این گزارش می افزاید: هم‌چنین وکلا و مدیران و پرسنل بازداشتی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده نیز محروم بوده‌اند. ماموران امنیتی با سلب کلیهٔ حقوق قانونی و انسانی، آنان را تحت فشار گذاشته تا بتوانند سناریو دلخواه خود را با تداوم این فشار‌ها برای آن‌ها تحمیل کنند.

این در حالی است که خانواده افراد بازداشتی‌ از جمله خانواده‌های امیر اسلامی و حمیدرضا مرادی که نتوانسته‌اند هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت سلامت عزیزانشان به دست آورند، نگران آن هستند که آن‌ها در بازداشتگاه «تحت شکنجه و بد رفتاری» باشند و این در حالیست که این دو درویش زندانی دارای بیماری شدید قلبی می‌باشند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند.

در ادامه این گزارش آمده است، همچنین همسر علیرضا روشن از بی‌اطلاعی کامل از وضعیت همسرش علیرضا روشن از ۱۳ شهریور که وی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است اظهار نگرانی نموده است.

گفتنی است نیروهای امنیتی در مورخ ۱۳ شهریور موجی گسترده از بازداشت‌ها را بر علیه دراویش آغاز کرده بودند، که اسامی تنی چند از این افراد عبارتند از:

حمیدرضا مرادی سروستانی
رضا انتصاری
علیرضا روشن
علی کرمی
مهدی اسنالو
مهدی حسینی
علی آسترکی
مصطفی عبدی
مهران رهبری
نصرت طبرسی
علی معظمی

شایان ذکر است، طی هفته گذشت، فرزانه نوری، یکی از دراویش گنابادی نیز، در شهر شیراز بازداشت شد و همزمان فرشید یداللهی فارسی، یکی دیگر از وکلای دراویش گنابادی نیز، دستگیر و به محلی نامعلوم منتقل گردید.

طی هفته‌های اخیر و بعد از حملات مرگبار لباس شخصی‌ها و ماموران امنیتی به دراویش استان فارس، چند تن از دیگر وکلای دراویش گنابادی به نامهای امیر اسلامی، افشین کرم‌پور و امید بهروزی نیز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از آن‌ها نیز کماکان خبری در دست نیست.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

 • ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.
 • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.
 • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
 • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
 • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
 • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
 • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
 • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
 • بخش ب و د بند ۳ ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس به ارتکاب جرمی متهم می‌شود باید وقت و تسهیلات کافی برای تهیه دفاع از خود و ارتباط با وکیل منتخب خود داشته باشد و در محاکمه حاضر بشود و شخصاً یا بوسیله وکیل منتخب خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد حق داشتن یک وکیل به او اطلاع داده شود و در مواردی که مصالح دادگستری اقتضاء نماید از طرف دادگاه راُساً برای او وکیلی تعیین بشود که در صورت عجز او از پرداخت حق الوکاله هزینه ای نخواهد داشت.
 • اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی: در همه دادگاه‏‌ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایندو اگر توانای انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.

    مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید