خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ کار‌شناسان سازمان ملل متحد اعدام نوجوان هفده ساله را محکوم می‌کنند

هرانا؛ کار‌شناسان سازمان ملل متحد اعدام نوجوان هفده ساله را محکوم می‌کنند

خبرگزاری هرانا – چهار تن از کار‌شناسان ارشد سازمان ملل متحد اعدام نوجوان هفده ساله، علیرضا ملاسلطانی، را که دیروز درملاء عام بوقوع پیوست محکوم کرده‌اند. آقایان کریستوف هاینز، احمد شهید و هوان مندز به همراه خانم گابریلا ناول خط مشی کنونی مقامات ایرانی مبنی بر اعدام متداول شهروندان به اتهام جرائم مربوط به مواد مخدر را تقبیح نموده‌اند.

با یادآوری این نکته که به گزارش منابع موثق، تاکنون سه نوجوان ایرانی در سال جاری در ملاءعام اعدام شده‌اند، کار‌شناسان سازمان ملل متحد اظهار داشتند، “علیرغم تقاضاهای مکرر جامعه بین المللی و سازمان ملل متحد مبنی بر توقف اعدام‌ها در ایران، ادامۀ خط مشی کنونی این کشور خشم و نارضایتی ما را برانگیخته است.”

به گزارش هرانا، آقای احمد شهید، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر در امور ایران، با اشاره به اعدامهای خودسرانه، استقلال قوه قضائیه و شکنجه تاکید نمودند، “هر گونه حکمی که مجازات اعدام را بر نوجوانان زیر سن هیجده سالگی اعمال کرده و آنان را به جوخه اعدام می‌سپارد، با تعهدات بین المللی ایران تناقض دارد.”

کار‌شناسان سازمان ملل متحد با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و تعهدات آن کشور، بیان نمودند، “تحت قوانین بین المللی حقوق بشر، مجازات اعدام برای اشخاصی که در سنین زیر هیجده سالگی مرتکب جرم می‌شوند بطور مطلق ممنوع است.”

تنها در ظرف سال جاری میلادی (۲۰۱۱)، بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. اکثریت این افراد به اتهام جرائم مربوط به مواد مخدر به مرگ محکوم گشتند. کار‌شناسان سازمان ملل متحد اظهار داشتند که در حال حاضر بطور گسترده پذیرفته شده است که حکم اعدام با نقض «حق حیات» بعنوان اشد مجازات تنها برای جرائم سنگین و خطرناک در نظر گرفته شود. کار‌شناسان سازمان ملل متحد اضافه کردند، “متاسفانه مجازات اعدام در ایران برای اتهامات مربوط به مواد مخدر مرسوم گشته و عادی محسوب می‌شوند در حالیکه این دسته از جرائم خطرناک‌ترین جنایات به شمار نمی‌آیند.”

اکثریت گزارشهای ارسال شده به سازمان ملل متحد حاکی از این است که احکام اعدام از طرف دادگاه‌هایی صادر می‌شوند که معیارهای عادلانه و دسترسی به وکلا و خانواده را برای مته‌مان تضمین نمی‌کنند. کار‌شناسان سازمان ملل متحد اعلام داشته‌اند، “پیام خود را به دولت ایران دوباره تکرار می‌کنیم. مجازات اعدام را خصوصا در موارد مربوط به مواد مخدر و متهمان نوجوان بی‌درنگ متوقف کنید.”

پنج شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۰

کریستوف هاینز، گزارشگر ویژه در امور اعدامهای فراقانونی و خودسرانه
احمد شهید، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر در امور ایران
هوان مندز، گزارشگر ویژه در امور شکنجه و مجازاتهای غیر انسانی و تحقیر آمیز
گابریلا ناول، گزارشگر ویژه در امور استقلال قضات و وکلا

 

ترجمه از لاله گیلانی

منبع: هرانا

متن اصلی این بیانیه را از اینجا مشاهده کنید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید