خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۰, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۱۰/۰۱ ساعت ۱:۴۷:۰۱

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  نصف شدن مساحت جنگل‌های شمال طی مدت ۳۰ سال

نصف شدن مساحت جنگل‌های شمال طی مدت ۳۰ سال

خبرگزاری هرانا – یک کار‌شناس محیط زیست گفت: عکس‌های هوایی سال ۱۳۳۵ نشان داده که مساحت جنگل‌های شمال ایران ۴ /۳ میلیون هکتار است و طبق آماربرداری سراسری که سازمان جنگل‌ها در سال ۱۳۶۵ انجام داده، مساحت جنگل‌ها را ۹ /۱ میلیون هکتار برآورد کرده که این نشاندهنده این است که مساحت جنگل‌های شمال طی مدت ۳۰ سال نصف شد.

برهان ریاضی در گفت‌و‌گو با خبرنگار جامعه فارس درباره روند تخریب جنگل‌های شمال اظهار داشت: جنگل‌های شمال ایران که به جنگل‌های هیرکانی معروف هستند، بخشی از جنگل‌های اروپا سیبری از لحاظ جغرافیایی و پوشش گیاهی به حساب می‌آیند.

وی ادامه داد: در اواخر دوران سوم زمین‌شناسی و اول دوران چهارم زمین‌شناسی و دوره‌های یخچالی و بین یخچالی سرمایه عظیمی روی کره زمین و در منطقه شمال به وجود آمد که این سرمایه‌‌ همان جنگل‌ها بوده است.

ریاضی افزود: اما این بخچال‌ها، جنگل‌های اروپا سیبری که شبیه به جنگل‌های شمال کشور ما بود را نابود کردند ولی جنگل‌های شمال ایران به دلیل اینکه از لحاظ شکل قرارگیری به گونه‌ای بود که دیوار بلند البرز و دریای مازندران حالت پناه برای این جنگل‌ها ایجاد کرده، از این خشکی در امان مانده است.

این کار‌شناس محیط زیست گفت: شمال ایران و حتی جنگل‌های ایران در منطقه خشکی قرار دارد که این شرایط جغرافیایی خاص موجب شده است که خشکی به جنگل‌های شمال نتواند نفوذ کند و گونه‌های متعدد درختچه‌ای در این جنگل‌ها قرار دارد که عمر آن‌ها به چند صد هزار سال می‌رسد ولی هم اکنون این گونه‌ها از بین رفته است.

ریاضی با بیان اینکه به گونه‌های درختی در جنگل‌های شمال فسیل زنده گفته می‌شود، تصریح کرد: جنگل و درختان شمال کشور دارای ارزش‌های اکولوژیک ویژه‌ای هستند یعنی از دیدگاه محیط زیست جنگل‌های شمال ایران ذخیره‌گاه طبیعی محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: عکس‌های هوایی سال ۱۳۳۵ نشان داده است که مساحت جنگل‌های شمال ایران ۴ /۳ میلیون هکتار است و طبق آماربرداری سراسری دقیقی که سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در سال ۱۳۶۵ انجام داده، مساحت جنگل‌ها را ۹ /۱ میلیون هکتار برآورد کرده است.

ریاضی با اشاره به نصف شدن مساحت جنگل‌های شمال طی مدت ۳۰ سال افزود: بنابراین این جنگل که دنیا به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیکی به آن نگاه می‌کند و دارای ارزش‌های اقتصادی مناسبی است، ظرف ۳۰ سال به نصف رسیده است.

این کار‌شناس محیط زیست بیان کرد: طبق آماربرداری که سازمان جنگل‌ها و مراتع در سال ۷۵ انجام داد، مساحت جنگل‌های شمال به ۸ /۱ میلیون هکتار رسید.

ریاضی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در شمال زمین خواری و زمین بازی است اما خلاصه کلام اینکه مساحت جنگل‌ها نصف شده و این جنگل‌هایی که در حال حاضر باقی مانده‌اند، دیگر جنگل نیستند و درخت زاری هستند که ارزش اقتصادی پایینی دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یک از عوامل از بین رفتن جنگل‌ها، جنگل نشینان هستند و آن‌ها موجب تخریب جنگل‌های شمال شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید