خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هم به جمع اجراکنندگان طرح تفکیک جسنیتی پیوست

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هم به جمع اجراکنندگان طرح تفکیک جسنیتی پیوست

خبرگزاری هرانا – گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که مسئولین دانشگاه خواجه نصیر نیز به مانند ده‌ها دانشگاه دیگر، اقدام به تفکیک جنسیتی دانشجویان این دانشگاه در برخی از کلاس‌های درسی نموده‌اند.

به گزارش دانشجونیوز، سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در ایران درحالی آغاز می‌شود که دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز همچون ده‌ها دانشگاه دیگر کشور، مشمول طرح «تفکیک جنسیتی» شده و کلاس‌های جداگانه درسی برای دانشجویان دختر و پسر در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، دوشنبه، ۲۲ شهریور ماه، درحالی که دانشجویان برای ثبت نام در کلاس‌های ترم جدید تحصیلی به سایت آموزشی این دانشگاه (گلستان) مراجعه کرده بودند، متوجه شدند که تمامی دروس عمومی، ریاضیات عمومی و آزمایشگاه‌ها به صورت «تک جنسیتی» -صرفاً آقا یا خانم- ارائه شده است و در صورت انتخاب این دروس با پیغام خطا مواجه می‌شدند.

با شروع ترم تحصیلی جدید آموزشی، بسیاری از دانشگاه‌های ایران با تفکیک جنسیتی در ارائه دروس به دانشجویان، عملا مقدمات جدایی کامل دانشجویان دختر و پسر را در دانشگاه‌ها فراهم آورده‌اند.

البته در موارد بسیاری نیز این طرح با هزینه‌های اضافه و همچنین با ایجاد مشکلات جدید‌تر برای دانشجویان و حتی اساتید و مسئولین همراه بوده است.

پیرو این ماجرا، بسیاری از دانشجویان دختر دانشگاه خواجه نصیر، به دلیل عدم ارائه دروس مربوطه یا نامناسب و محدود بودن این ساعات، قادر به انتخاب واحدهای درسی نشده و مسوولان این دانشگاه نیز حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده‌اند.

گفته می‌شود اجرای ناگهانی این طرح درحالی است که پیش از این هیچ یک از مسؤولان دانشگاه به این مسأله اشاره‌ای نکرده و درصدد انکار آن نیز برآمده بودند.

گفتنی است طرح «تفکیک جنسیتی» که پس از روند «تک جنسیتی کردن» رشته‌های دانشگاهی در حال اعمال شدن است، تاکنون دانشگاه‌هایی چون امیرکبیر، شریف، علامه طباطبایی، مازندران، یزد، دانشگاه علمی- کاربردی، دانشگاه آزاد ورامین، فردوسی مشهد، بین المللی قزوین و ده‌ها دانشگاه دیگر را نیز دربر گرفته است.

اجرای پی در پی این طرح در دانشگاه‌های سراسر ایران در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از مسوولان دانشگاهی این امر را انکار نموده و طرح کنندگان آن را «رسانه‌های بیگانه» و قلمداد کرده‌اند. وزیر علوم ایران چندی پیش در گفتگو با خبرنگاران دولتی به انکار اجرای این طرح پرداخته و گفته بود: «ما چیزی به عنوان تفکیک جنسیتی نداریم. این واژه به ما تعلق ندارد، این واژه برای آن طرف آب است. این واژه را استفاده می‌کنید و در زمین دشمن بازی می‌کنید.»

از طرفی نیز «محمود احمدی‌نژاد»، پانزدهم تیرماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به وزاری علوم و بهداشت خواستار «توقف اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های کشور» شده و این اقدامات را «سطحی» و «غیر عالمانه» خوانده بود.

بنظر می‌رسد موضوع جداسازی پسران و دختران در دانشگاه‌ها به مساله‌ای چالش برانگیز بین موافقین و مخالفین دولتی این طرح تبدیل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید