خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  تفکیک جنسیتی کلاسهای درسی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه علامه

تفکیک جنسیتی کلاسهای درسی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه علامه

خبرگزاری هرانا – پس از آنکه اعلام شد برخی از کلاسهای درسی دانشجویان دوره کار‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به صورت جداگانه برای دختران و پسران برگزار خواهد شد، آخرین خبر‌ها از «تفکیک کلاس‌های درس دوره کار‌شناسی ارشد» نیز حکایت دارد.

به گزارش دانشجونیوز، پس از آنکه مشخص گردید دروس نیمسال اول سال تحصیلی ٩١-١٣٩٠ دانشجویان کار‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات علامه طباطبایی، با تفکیک جنسیتی ارائه شده است روزنامه «دنیای صنعت» از روزنامه‌های رسمی ایران، خبر از «تفکیک کلاس‌های درس دوره کار‌شناسی ارشد» داده و از قول برخی از «دانشجویان و اساتید» این دانشگاه نوشته است که «تفکیک جنسیتی در در دوره کار‌شناسی ارشد این دانشگاه در برخی رشته‌ها مانند علوم سیاسی و علوم ارتباطات اعمال شده است.»

 

با اینکه مسئولین دانشگاه علامه فرم نرم افزاری مربوط به ستون جنسیت در قسمت دروس ارائه شده را از روی سایت این دانشگاه حذف کرده‌اند که در آن تفکیک جنسیتی دانشجویان دختر و پسر را به خوبی به نمایش می‌گذشته شده بود، اما گزارشات موثق از اجرای این طرح نه فقط برای دانشجویان دوره کار‌شناسی بلکه دانشجویان دوره کار‌شناسی ارشد این دانشگاه را نیز مشمول این طرح بحث برانگیز ساخته‌اند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه دروس ارائه شده در دانشگاه علامه همواره کمتر از درخواست دانشجویان بوده و دانشجویان را با مشکلات زیادی در انتخاب واحد روبرو کرده است.

بر اساس این گزارشات مسئولین دانشگاه دلیل اجرای طرح تفکیک جسنیتی در دانشگاه را «کمبود امکانات و فضای کافی» اعلام کرده‌اند دلیلی که به زعم کار‌شناسان آموزشی چندان منطقی بنظر نمی‌رسد.

گفته می‌شود اعتراض‌های دانشجویان به کمبود درس‌های ارائه شده بسیار بیش از گذشته است. در دو روز گذشته دانشجویان با سیل نامه‌های اعتراضی خود به آموزش و دفتر مدیریت اعتراض خود به عدم ارائه دروس مورد نیاز را اعلام کرده‌اند، ولی تنها پاسخ زیر را از مسئولین دانشگاه شنیده‌اند: «این درس ارائه نمی‌شود، در دانشگاه‌های دیگر می‌ه‌مان شوید.»

اجرای این طرح‌های دانشگاهی در حالی است که محمود احمدی‌نژاد پانزدهم تیرماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به وزاری علوم و بهداشت خواستار «توقف اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های کشور» شده و این اقدامات را «سطحی» و «غیر عالمانه» خوانده بود.

روزنامه «دنیای صنعت» در ادامه با اشاره به اینکه «دوره‌های کار‌شناسی ارشد معمولا تعداد دانشجویان کمتر از ۱۰ نفر است» افزوده است: «در برخی رشته‌ها کلاس‌های دوره روزانه و شبانه باهم تشکیل می‌شود و تعداد دانشجویان بیشتر از ۱۰ نفر می‌شود. تفکیک جنسیتی در دوره کار‌شناسی ارشد در رشته‌هایی که دانشجویان بیشتری دارند روی داده است.»

پس از انتشار این گزارشات موثق صدرالدین شریعتی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی «ایلنا» بار دیگر تفکیک جنسیتی در این دانشگاه را رد و صحبت از آن را کار رسانه‌های بیگانه نظیر بی‌بی سی و صدای امریکا دانسته است.

این روزنامه در پایان این خبر نوشته است که «دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه به تازگی اقدام به نصب کابل‌های دوربین در تمام راهروهای طبقات مختلف این دانشکده کرده است.»

با روی کار آمدن صدر الدین شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی و روحانی طرفدار حکومت ایران، طرح‌های محدود کننده دانشجویان از جمله طرح تفکیک جنیستی، حجاب عفاف، تک جنسیتی سازی برخی از دانشکده‌ها و در راس آن اخراج و بازنشسته کردن اساتید و حذف و تغییر در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی به امری کاملا عادی در این دانشگاه تبدیل شده که در مقاطعی با اعتراض متناوب دانشجویان و اساتید نیز همراه بوده است.

گفتنی است دانشگاه علامه طباطبایی یکی از دانشگاه‌های شهر تهران و بزرگ‌ترین دانشگاه ایران در زمینه علوم‌انسانی و علوم‌اجتماعی است که با دارا بودن نزدیک به ۱۵‌هزار نفر دانشجو و حدود ۵۰۰‌نفر عضو هیات علمی تمام‌وقت و هشت‌ دانشکده در حال فعالیت است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید