خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  هرانا؛ بازداشت و اعمال فشار بر کارگران اعتصابی تراکتور سازی تبریز

هرانا؛ بازداشت و اعمال فشار بر کارگران اعتصابی تراکتور سازی تبریز

خبرگزاری هرانا – در پی اعتصاب جمعی از کارگران رسمی و قراردادی شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز، جمعی از ایشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با اتهامات سنگینی روبه رو شده‌اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حدود دو هفته پیش کارگران رسمی و قراردادی شرکت آهنگری تراکتور سازی تبریز، در اعتراض به وضعیت اقتصادی خانواده‌های خود و عدم دریافت چندین ماه حقوق، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

در پی این اعتصاب، نیروهای امنیتی- اطلاعاتی وارد کارخانه شده و عده‌ای از معترضان را با برخوردی بسیار نامناسب دستگیر نموده و به اداره اطلاعات تبریز انتقال دادند.
کارگران بازداشتی در حین بازجویی با اتهامات سنگینی چون “فعالیت های ضد نظام”، “اقدام علیه امنیت ملی”، “حمایت از سوی بیگانگان”، “اختلال در امنیت ملی”، “توهین به مقدسات نظام” و… مواجه شدند. هم چنین پیرو وارد آوردن فشارهای روحی و جسمی بر بازداشت شدگان، ماموران اقدام به کوتاه کردن موی سر ایشان به طرز بسیار تحقیر آمیزی نمودند.

گفتنی است که بازداشت شدگان پس از سه روز بازداشت در سلول های انفرادی، تا زمان تشکیل دادگاه به طور موقت و به قید وثیقه آزاد شدند.

این در حالیست که این کارگران طی اقدامی غیرقانونی تا روز تشکیل دادگاه از شغل خود تعلیق و یا به عبارتی اخراج شده‌اند.

هم چنین مسئولان فرمانداری و استانداری آذربایجان شرقی در مقابل مراجعه و اعتراض کارگران به چنین رفتارهایی با بی‌اعتنائی برخورد کرده و بازداشت شدگان را ملزم به سکوت رسانه‌ای در این زمینه نموده و تهدید کردند در صورت انتشار اخبار مجددا بازداشت خواهند شد.

لازم به یادآوری ست که حدود ۸۰۰ تن از کارگران شرکت آهنگری تراکنور سازی تبریز برای احقاق خواسته‌هایی نظیر پرداخت به موقع حق بیمه کارگران، محسوب کردن شرایط سخت و زیان آور هنگام بازنشستگی، اضافه کردن مدت قرارداد کارگران و کارکنان قراردادی شرکت، پرداخت بهره وری‌های معوقه، پرداخت کامل حقوق در پایان هر ماه در اواسط مردادماه سال جاری دست به اعتصاب زده‌ بودند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید