خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ تداوم بازداشت فعالین مدنی و سیاسی آذربایجان

هرانا؛ تداوم بازداشت فعالین مدنی و سیاسی آذربایجان

خبرگزاری هرانا – در پی فراخوان‌های تشکلات سیاسی و مدنی آذربایجانی جهت اعتراض به رد طرح دو فوریتی آب رسانی به دریاچه ارومیه از سوی نمایندگان مجلس موجی از بازداشت‌ها در شهرهای آذربایجان آغاز شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک روز پیش از آغاز بازی فوتبال دو باشگاه تبریزی که روز موعود معترضان به برخورد نمایندگان با بحران دریاچه ارومیه اعلام شده بود بیش از ۳۰ تن از فعالین آذربایجانی در تبریز بازداشت و به اداره اطلاعات و زندان مرکزی این شهر منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، برای ۱۵ تن از ایشان که به زندان تبریز منتقل شده‌اند، قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی صادر شده است.

اما این بازداشت‌ها در ساعاتی مانده به بازی دو تیم فوتبال تبریزی در لیگ بر‌تر ایران نیز ادامه یافت و اینبار عده‌ای از شهروندانی که قصد داشتند جهت پیگیری مطالبات خود به ورزشگاه سهند تبریز بروند با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده و سر انجام برخی از ایشان با ضرب و شتم نیروهای انتظامی در مقابل ورزشگاه بازداشت شدند.

حمید قربانعلی‌زاده مدیر مسئول و صاحب امتیاز سابق نشریه دانشجویی بولود (دانشگاه مهاباد) و عضو شورای نویسندگان نشریه اورمو و بهنام علیزاده از جمله بازداشت شدگان این روز هستند.

موج این نوع برخورد‌ها تا کنون موجب بازداشت دست کم ۳۵ تن از فعالین شده است

محمد امیری، حسن ارک، موسی برزین خلیفه لو، عزیز پورولی، مهدی حمیدی شفیق، آیدین ذاکر، احمد ریاضی مبارکی، یعقوب رمضانی، جمشید زارعی، تقی سلحشور، یوسف سلحشور، یاسر سلمانی رضایی، علی شیرناک، وحید شیخ بگلو، تقی صوفیانلی، عبدالله صدوقی، محمد فقیهی، محمود فضلی، حمید قربانعلی‌زاده، بهنام علیزاده، احمد علیزاده، مرتضی عوض‌پور، جلیل علمدار میلانی، محمد علیمرادی، مصطفی عوض‌پور، ایلقار کریمی، حسن کریم‌زاده، فرزاد مهدوی، مرتضی مرادپور، مهدی مهاجر، حسین نصیری، مهدی (ائلمان) نور، قادر نوروزی، یعقوب صدیقی و محمد محمدی از جمله بازداشت شدگان هستند.

عصر امروز نیز بر اساس فراخوان‌های متعدد سازمان‌های غیر انتفاعی و دانشجویی در دو شهر ارومیه و تبریز تظاهراتی در اعتراض به اقدام مجلس برگزار خواهد شد، بر همین اساس دستگاه‌های امنیتی در طی روزهای اخیر با ارسال پیامک‌های تهدید آمیز به فعالین سر‌شناس ایشان را از شرکت در این تظاهرات منع کردند.

تشدید فضای امنیتی در شهر‌های ارومیه و تبریز که از روز چهارشنبه آغاز شده است از صبح امروز نیز در این دو شهر محسوس بوده است، روز گذشته در برخی از محلات تبریز نیز نیروهای انتظامی اقدام به جمع آوری آنتن‌های ماهواره‌ای کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید