خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  خفگی کارگران فولادسازی به دلیل نداشتن تجهیزات ایمنی

خفگی کارگران فولادسازی به دلیل نداشتن تجهیزات ایمنی

خبرگزاری هرانا – برخی کارمندان کارخانه فولاد کاویان از وجود حوضچه‌ای در این کارخانه خبر داده‌اند که تاکنون جان چند نفر از کارگران را گرفته است. به گفته آن‌ها کارگرانی که برای تمیزکردن مسیر دفع فاضلاب حاوی لجن‌های همراه روغن صنعتی و گاز متان به داخل حوضچه می‌روند به دلیل‌نداشتن تجهیزات ایمنی دچار حادثه می‌شوند.

به گزارش مهر، برخی از کارمندان شرکت فولاد کاویان در استان خوزستان در نامه‌ای اعلام کرده‌اند در این شرکت حوضچه‌ای وجود دارد که روزانه سه کارگر داخل آن می‌روند تا لجن‌هایی که باعث گرفتگی مسیردفع فاضلاب شده را بیرون بکشند.

عمق این حوضچه ۸ متر است که ۳ متراول دهانه و در ۵ متر بقیه لجن همراه روغن صنعتی و گاز متان وجود دارد اما کارگران این بخش، در حالی که تنها تجهیزاتی که به آن‌ها داده می‌شود چکمه و دستکش است، هیچ اطلاعی از فشار و مقدار آب و لجن متراکم شده در سرتاسر لوله و خطر مرگی که گاز متان می‌تواند برایشان ایجاد کند؛ ندارند و دچار حادثه می‌شوند.

با این حال به دستور و تهدید رئیس خدمات هرکس نخواهد کاری که آن‌ها می‌گویند انجام دهد اخراجش می‌کنند. چند روز پیش بعد از تخلیه تمام لجن‌ها و روغن‌های درون حوضچه یکباره دهانه لوله ورودی به حوضچه با فشار گاز متان باز شده و کارگری به نام سعیدخانی‌پور قبل از اینکه آب و لجن‌ها حوضچه را پرکند به دلیل گازگرفتگی هنگام فرار از داخل حوضچه بی‌هوش شده و به داخل حوضچه سقوط کرد و دچار خفگی شد. نفر سوم نیز که در ورودی دهانه سه متری بود بیهوش شد و به اغما رفت. «

این کارمندان در نامه خود مقصراصلی این حوادث را مدیران شرکت فولاد کاویان دانسته و گفته‌اند که تجهیز نکردن کارگران برای این اقدام به دلیل کم کردن هزینه‌های شرکت است.

در بخش دیگری از این نامه آمده که» ‌یکی از بستگان سعید خانی‌پور که در حال فیلم گرفتن با موبایل بود مورد سوال حراست قرار گرفت. مسئولان حراست گفتند فیلم می‌گیری و فردا می‌رود در اینترنت. او هم گفت: اینهمه کشتید و زدید عکس و فیلمش هم رفت توی اینترنت کسی کاری با شما کرد؟ با این جواب آن‌ها تمام موبایل‌ها را جمع کردند. «

اما با گذشت حدود ۵۰ روز از فوت سعید خانی‌پور و به دنبال پیگیری خبرنگار، احمدی مسئول بخش خدمات این شرکت با عادی قلمداد کردن این اتفاقات در کارخانه‌ها گفت: در طول ۳۵ سال از راه‌اندازی شرکت، تنها دو سه مورد از این اتفاقات داشته‌ایم درحالی که در معادن و یا شرکت‌های فولادسازی دیگر هر روز یک نفر کشته می‌شود!

وی همچنین مواردی که در نامه اعتراض‌آمیز کارمندان آمده است را تکذیب کرد و گفت: هیچ یک از این گفته‌ها صحت ندارد اما مرگ آقای خانی‌پور را به دلیل یک اتفاق تایید می‌کنم.

با این حال یکی از کارمندان شرکت فولاد کاویان که به دلیل ترس از اخراج شدن نخواست نامش فاش شود عنوان کرد: متاسفانه کارگران بخش حوضچه این شرکت بینوایانی هستند که به دلیل ناآگاهی و درآمد کم حاضرند هر خطری را به جان بخرند.

این کارمند گفت: مواردی مانند مرگ سعید خانی‌پور تا به حال چندین بار اتفاق افتاده و هر لحظه کارمندان بخش حوضچه در خطر مرگ و خفگی هستند.

تلاش مکرر خبرنگار برای دریافت پاسخ مدیرعامل شرکت فولاد کاویان هنوز به نتیجه نرسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید