خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  انجام طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه فردوسی مشهد

انجام طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه فردوسی مشهد

خبرگزاری هرانا – بدنبال تداوم اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های ایران، این بار دانشگاه فردوسی مشهد میزبان اجرای سخت گیرانه این طرح بوده و چنانچه گفته شده که یک مسئول در این دانشگاه در پی تفکیک جنسیتی در «تمام دروس پایه، تمام واحدهای آزمایشگاهی و کارگاهی و واکثر واحدهای تخصصی» است.

به گزارش دانشجونیوز، با وجود دستور ظاهری محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با توقیف طرح تفکیک جای در دانشگاه‌ها، این طرح با سرعت در حال گسترش و اجرا در دانشگاه‌های ایران است.

گزارش شده در روزهای اخیر مسئولین دانشگاه مشهد در تصمیمی جنجال برانگیز قرار شده بسیاری از کلاس‌های دروس «پایه»، «تمام واحد‌های دانشگاهی و کارگاهی» و همچنین «اکثر واحد‌های تخصصی» این دانشگاه را تک جنسیتی نموده و کلاس‌های جداگانه برای پسران و دختران در این دانشگاه برگزار کنند.

گفته می‌شود این طرح همزمان با روی کار آمدن دکتر «سیدین» آغاز شده و علی رغم قول‌های مبنی بر توقف این طرح، با پیگیری‌های این مقام مسئول در این دانشگاه از سر گرفته شده و آماده اجراست.

بر اساس این گزارش دکتر سیدین، معاونت آموزشی دانشکده مهندسی این دانشگاه است و در گذشته به دلیل آتش زدن یک کتابخانه در استرالیا از این کشور اخراج شده بود. وی اجرای این طرح در دانشگاه نقش اصلی را بر عهده دارد.
گفتنی است این طرح که مقدمات آن از سال گذشته آغاز شده بود پیش‌تر با اعتراض گسترده دانشجویان و شورای صنفی مواجه گشت و در ‌‌نهایت دکتر نوعی، ریاست دانشکده قول توقف این طرح را داد اما در عمل اجرای این طرح ادامه پیدا کرد و شورای صنفی نیز منحل اعلام شده است.

بنا به گزارشات پیشین دانشجونیوز، هفته گذشته خواجه سروری، معاون فرهنگی وزارت علوم ضمن اشاره به «راه اندازی حداقل یک دانشگاه دخترانه در هر استان»، مخالفت احمدی‌نژاد با طرح‌های جدا سازی جنسیتی را طور دیگری تفسیر کرده و گفته بود: «نظر احمدی‌نژاد این است که طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان به صورت کار‌شناسانه‌تر انجام شود.»

اشاره خواجه سروی به‌‌ همان نامه‌ای است که پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد به وزرای علوم و بهداشت نوشته بود و با تشکیل کلاس‌ها و رشته‌های تک جنسیتی در دانشگاه‌ها به شدت مخالفت کرد. وی در نامه خود نوشته بود: «شنیده شده است که در برخی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و کلاس‌های تک جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیر عالمانه جلوگیری شود.»

به زعم برخی از کار‌شناسان مخالفت احمدی‌نژاد منجر به توقف موقت اجرایی شدن این طرح شد اما شماری از نمایندگان مجلس و روحانیون همسو با حکومت به شدت با نامه وی مخالفت کردند.

با این حال گفته می‌شود که دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از این امر به شدت ناراضی بوده و در تدارک اعتراضات خود با شروع سال تحصیلی جدید هستند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید