خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۰, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۵/۲۷ ساعت ۱۰:۰۴:۳۵

    خانه  > سایر گروهها  >  ضرب و شتم آزادگان تجمع کننده درمقابل دفتر ریاست جمهوری

ضرب و شتم آزادگان تجمع کننده درمقابل دفتر ریاست جمهوری

خبرگزاری هرانا – با گذشت بیش از دوهفته از تجمع اعتراضی گروهی از آزادگان (اسرای دوران جنگ هشت ساله) در مقابل محلس شورای اسلامی و درخواست پرداخت حقوق و مزایای دوران اسارت خود، روز چهارشنبه بیست و ششم امرداد ماه نیز، در بیست و یکمین سالگرد بازگشت، جمعی از آزادگان در مقابل دفتر ریاست‌جمهوری تجمع کرده و خواستار اجرای ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان، مصوب آذرماه سال ۱۳۶۸ مجلس و پرداخت حقوق و مزایای دوران اسارت خود شدند.

به گزارش روزنامه اعتماد، این تجمع از ساعت ۱۱ ظهر شروع شد و در حالی که معترضان، جمعیتی حدود هزار نفر را تشکیل می‌دادند دامنه اعتراض خود را با ادای نماز ظهر و تا عصر ادامه دادند که این اعتراض منجر به ضرب و شتم چند تن از آزادگان شد.

 

بر اساس این گزارش، معترضان در حالی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که ۲۲ سال قبل، در قانونی که به امضای ریاست وقت مجلس رسید، مقرر شده بود که هر میزان از اسارت باید بمدت دوبرابر سنوات خدمت محاسبه شده و تمامی حقوق و مزایا هم با همین احتساب پرداخت شود. اما به گفته آزادگان معترض که ظرف یک ماه گذشته برای دومین بار نسبت به اجرا نشدن این قانون تجمع کرده بودند، هیچ یک از نهادهای دولتی این قانون را اجرا نکرده و از محاسبه دو برابر میزان اسارت در سنوات خدمت آزادگان خودداری کرده‌اند.

آزادگان معترض که در مقابل نهاد ریاست‌جمهوری حضور داشتند، مسعود زریبافان، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران را خطاب اعتراضات خود قرار دادند و همچون تجمع اعتراضی پیشین خود که روز دوم مرداد ماه و مقابل ساختمان مجلس انجام شد، خواستار پیگیری تخلفات بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان تنها نهاد متولی امور ایثارگران کشور و اجرا نشدن ماده قانونی که ۲۲ سال مغفول مانده، شدند.

محرم صلاحی، یکی از آزادگان معترض گفته است: “اعتراض آزادگان کاملا قانونی است و ما پس از ۲۲ سال هنوز پیگیر آن هستیم که قانون اجرا شود. اگر ماده ۱۳ نباید اجرا می‌شد چرا در سال ۱۳۶۸ تصویب شد که امروز، تصویب شدنش را بر ما منت بگذارند‌؟ بدتر آنکه نه تنها ماده قانون را اجرا نکرده‌اند بلکه در راه اجرای آن هم سنگ‌اندازی می‌کنند.”

این آزاده که ۵۴ ماه اسارت در اردوگاه رمادی را در کارنامه خود دارد و در صورت اجرای این قانون به میزان ۱۰۸ ماه حقوق و مزایا طلب دارد، با انتقاد از عملکرد ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به حمایت از اجرای این ماده قانون گفت: “چرا آقای زریبافان، به عنوان بالاترین مسوول اجرایی ایثارگران از اجرای این قانون حمایت نمی‌کند؟ بنیاد شهید یکی از بازوهای اجرایی دولت و آقای زریبافان معاون رییس‌جمهوری است. بنیاد شهید و امور ایثارگران باید یکی از اجرا‌کنندگان این قانون باشد. مگر آزادگان غیر شاغل تحت پوشش بنیاد شهید نیستند؟ “

یکی دیگر از آزادگان که مایل به ذکر نام خود نبود گفت: “بنیاد شهید زیر بار پرداخت مطالبات آن گروه از آزادگان که شاغل نبوده‌اند نمی‌رود و می‌گوید این ماده قانون اشکال حقوقی دارد. بنیاد شهید می‌خواهد از زیر بار این مسوولیت شانه خالی کند.”

جمعی از آزادگان هم نسبت به اجرا نشدن ماده ۱۲۱ قانون استخدامی سپاه پاسداران معترض بودند که یکی از آزادگان گفت: “ماده ۱۲۱ قانون استخدامی سپاه پاسداران، مصوب سال ۱۳۷۰ و ماده ۱۰۸ قانون استخدامی ارتش مصوب سال ۱۳۳۵ مقرر کرده هر فردی که در دوران جنگ از طرف سپاه و ارتش عازم جنگ شده و مجروح شود، سپاه و ارتش موظف به حمایت مادی و معنوی از اوست. این قانون در ارتش اجرایی شده اما در سپاه اجرا نمی‌شود و با وجود آنکه چندی پیش هم در پی تجمع اعتراضی، وزیر دفاع قول داد که این موضوع را حل کند و رهبری هم در سال ۱۳۸۲ و در جمع آزادگان بسیجی جانباز دستور به اصلاح ماده ۱۲۱ دادند، اما سپاه در ماده ۱۹۰ این وظیفه را به بنیاد شهید محول کرد که بنیاد هم تاکنون وظیفه خود را اجرا نکرده، زیرا انجام این وظیفه را متوجه سپاه می‌داند.”

قانون برای بنیاد شهید وظیفه‌ای قایل نشده است
بر اساس این گزارش، عبدالله کریمی، مشاور رییس بنیاد شهید در امور آزادگان روز گذشته و در پاسخ به علت اجرا نشدن ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان گفت: “این مطالبه در سال ۶۸ و با عنوان حقوق دوران اسارت، در قانون حمایت از آزادگان مورد تاکید مجلس قرار گرفته و سال گذشته هم مورد تایید مجلس و شورای نگهبان قرار گرفت اما هیچ یک از تایید‌های مجلس یا شورای نگهبان، بنیاد شهید را خطاب قرار نداده و اتفاقا مجلس در مصوبه سال ۸۹ خود هم دولت را خطاب اجرای این قانون قرار داده و از سال ۶۸ هم دولت‌ها خطاب اجرای این قانون بوده‌اند و باید تمهیداتی برای اجرای آن اندیشیده می‌شد. البته خبر دارم که دولت در حال ایجاد تمهیداتی است که بتواند این وظیفه را در آینده نه چندان دور اجرا کند …اما باید این سوال را از تمام دولت‌ها و مجلس‌های گذشته پرسید که چرا قانون مصوب ۲۲ سال قبل را تاکنون اجرا نکرده‌اند.”

مجلس پاسخ می‌دهد: از دولت سوال کنید که چرا قانون را اجرا نمی‌کند
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره علت اجرا نشدن ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان با وجود مصوبه سال گذشته مجلس گفته است: “از دولت سوال کنید که چرا قانون را اجرا نمی‌کند. البته روال بر این است که رییس مجلس در قالب نامه‌یی به رییس‌جمهوری نسبت به اجرا نشدن قانون تذکر بدهد اما باید محدودیت‌های اخیر دولت در بحث بودجه را هم در نظر گرفت. دولت امسال با برنامه‌های از پیش حساب نشده‌یی مثل بازنشستگی پیش از موعد مواجه بوده و شاید به علت کمبود منابع مالی، اجرای این ماده قانون هم به تاخیر افتاده و علتی غیر از این برای اجرا نشدن این قانون وجود ندارد.”

محمود احمدی‌بیغش، یکی دیگر از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی نیز گفته است”از دولت بپرسید و من از علت اجرا نشدن قانون بی‌اطلاعم اما ۸ خرداد ماه امسال که در خدمت رهبری بودیم، وی تاکید کرد که مجلس قوانینی را مصوب کند که دولت قادر به اجرای آنها باشد.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید