خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  گفت وگو با فرشید یدالهی درویش سلسله گنابادی

گفت وگو با فرشید یدالهی درویش سلسله گنابادی

طی چندسال گذشته، دراویش سلسله نعمت اللهی شاهد برخوردهای قهری بسیاری چون بازداشت، تهدید، تخریب و پلمپ خانقاه‌ها و حسینیه‌های دراویش از سوی حکومت اسلامی ایران بوده‌اند، حکومت جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها سعی در مهار این سلسله و جلوگیری از گسترش آن در داخل کشور به دلایل عقیدتی را داشته است

از جمله این سرکوب‌ها می‌توان به تخریب مقبره درویش ناصر علی در سال ۱۳۸۷ و یاتخریب حسینیه‌های دراویش در شهرهای قم، بروجرد و بازداشت‌های گسترده از جمله بازداشت مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی را ذکر نمود آنچه می‌خوانید گفتگویی با فرشید یدالهی وکیل دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی و ازاعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان فارس در خصوص وضعیت دراویش گنابادی است گقتنی است خود آقای یداللهی محکوم به ۶ ماه حبس از سوی شعبه ۱۰۲ می‌باشد.

شما از سوی دادگاه محکوم به شش ماه زندان شده‌اید می‌خواستم بدانم این حکم به چه علت صادر شده و اخرین وضعیت پرونده شما چیست؟

بنده و همکار محترم آقای امیر اسلامی تحت اتهام نشر اکاذیب بعلت شکایت اداره اطلاعات کیش از سوی قاضی مأمور به خدمت شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی جزائی کیش آقای صفی‌نژاد به ۶ ماه حبس محکوم شدیم. دلایل شکایت اداره اطلاعات مصاحبه اینجانب با رادیو فردا و لایحه دفاعیه ما از دراویش بود. ما در این پرونده ۱۱ نفر وکیل داریم که پس از ابلاغ حکم به آن اعتراض نمودند و آخرین خبری که از پرونده دارم این است که پرونده ما هم اکنون در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان مورد رسیدگی قرار دارد.

در این چند ساله شاهد برخورد قهری حکومت با دراویش هستیم به نظرتان علت چیست و خواسته حکومت از دراویش چیست؟

در برزخ، فاصله وخندق عمیق میان حکومت قانون و قانون حکومت، در ایران، نوعی تبعیض و طبقه بندی برای استفاده از حق و حقوق شهروندی وجود دارد. سیاستی سکاندار اداره امور در کشور است که بر پایهٔ حفظ منافع صاحبان قدرت و مصالح دستگاه حاکمه، هر گونه آزادی و برخورداری از حقوق انسانی را منوط به تبعیت بی‌چون و چرا از حاکمیت کرده است. در این نگرش هر شهروند ی که موافق با نحوه اداره حکومت نبود، خواسته و ناخواسته، در جناح مقابل و معاند حکومت قرار می‌گیرد و هیچ احدی از مردم حق استقلال فکری و انتخاب راه سوم ندارد. مشکل جامعه فقر و درویشی نیز مانند برخی جوامع دیگر با حکومت در این معادله مست‌تر است. هر جمعیت فکری و اعتقادی همچون دراویش که راه سوم را در پیش گیرد بدین معنا که دشمنی ویا موافقت با حکومت نداشته باشد با خُدعه و برنامه ریزی وبه اجبار وارد کارزاری خواهد شد که مجبور به واکنش و مقابله شود. مجریان این سیاست، دین را در انحصار و هدایت حکومت قرار داده‌اند، چرا که در غیر این صورت این احتمال را می‌دهند که نارضایتی‌های دینی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی؛ مردم را به سوی نگرش‌ها و قرائتهای دیگری از دین که ضامن حاکمیت آن‌ها نباشد سوق دهد و بتدریج حکومت پایگاه مردمی- دینی خود را از کف بدهد. لذا برای جبران این معضل و نقیصه سیاسی، بجای اصلاح عملکرد‌ها و از بین بردن جو نارضایتی، اعم از دینی و مدنی، سیاست حذف و تمرکز بر کنترل را دستورالعمل خود قرار داده‌اند.

متأسفانه استفاده ابزاری از دین برای توجیه سیاست واصرار بر این امر موجب شده است که مردم در یک واکنش فرهنگی در اعتراضی پنهان به دلیل بازی گرفتن اعتقاداتشان ازسوی حاکمیت، به قرائتهای دیگری غیر از آنچه تبلیغ می‌شود، رو کنند وحتی عده‌ای دین و مذهب خود را تغییر می‌دهند. آمار گرایش به ادیان دیگر غیر از اسلام و حتی آیین‌های ضد دینی مثل شیطان پرستی مؤید این واقعیت است. مکتب درویشی و تصوف با توجه به ریشه‌های عمیق آن در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان، در شرایط کنونی و بن بست اعتقادی مردم، که ناشی از تضاد و فاصله باورهای حقیقیِ مذهبی با واقعیتهای بیرونیست؛ خانه امن وراه نجاتی برای برون رفت از این تنگنای روانی شده است.

در خصوص آقای مصطفی دانشجو که به تازگی بازداشت شده‌اند چه اطلاعی دارید وضعیت ایشان چگونه است و علت بازداشت ایشان چیست؟

علت بازداشت ایشان، در جریان وکالت پرونده دو نفر از دراویش گنابادی ساکن شهرستان نکا به هفت ماه زندان محکوم شدند. جریان از این قراراست که: پس از آنکه ماموران امنیتی بدون ارائه کارت شناسایی و حکم قضایی به خانه موکلین وی – اسماعیل ومحمود رزازی -مراجعه و به تفتیش منزل بدون رعایت شئون اسلامی وقانونی می‌پردازند ودرعین بازرسی مقادیری اقلام فرهنگی عرفانی موجود را بدون ارائه رسید با خود می‌برند موکلین آقای دانشجو به دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان نکا شکایت کرده و پس از ارجاع شکایت از سوی دادستان به شعبه سوم دادیاری، شکایت آقای رزازی را به دایره اطلاعات ناجا – جهت شناسایی متهمین و چهره نگاری از آن‌ها ارجاع ودستور موکد به شناسایی افرادی که بدون اجازه مقام قضایی وارد حریم خصوصی افراد شده‌اند را صادر می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که در زمان ارجاع شکایت دادستان و دادیار از صدور حکم ورود به منزل شکات اطلاعی نداشتند و الا چنین دستوری از سوی دادیار صادر نمی‌شد. پس از این جریان آقای دانشجو وکالت این دو نفر را بعهده می‌گیرند و بر اساس اظهارات موکلین و شکایت مطروحه توسط آن‌ها، به دادسرای نظامی شکایت می‌کنند. اما این شکایت می‌شود مستند شکایت علیه ایشان و اداره اطلاعات مازندران با استناد به شکایت آقای دانشجو علیه مأموران اطلاعات تحت عنوان افترا و نشر اکاذیب پرونده‌ای علیه ایشان تشکیل می‌دهند که پس از چند مرحله رسیدگی و نقض حکم توسط شعبه ۱۶ دیوان عالی کشور نهایتاً شعبه ۲۱ تجدیدنظر استان مازنداران ایشان را به ۷ ماه حبس محکوم می‌نمایند. ایشان از تاریخ ۲۸/۲/۹۰ در زندان ساری به سر می‌برند. ایشان هم اکنون در بند۵ زندان ساری تحمل حبس می‌نمایند و دارای بیماری شدید آسم هستند. مدتی قبل در اقدامی خلاف قانون و آئین نامه سازمان زندان‌ها ایشان را به اردوگاه معتادین منتقل نمودند که با اعتراض خانواده ایشان و وکلای وی مجدد به زندان ساری منتقل شدند.

درخواسته شما از دستگاه قضایی و بالطبع از حکومت بعنوان یک نماینده از جامعه دراویش چیست

بار‌ها این موضوع را جواب داده‌ایم اما متأسفانه گوش شنوائی نیافتیم و به مسئولین و مقامات دراویش نامه نوشته‌اند و عنوان نموده‌اند که ما شهروند این مملکت هستیم مطابق قانون اساسی با ما رفتار نمائید. اما هیچ اقدامی صورت نپذیرفت. براساس ماده ۲ قانون مجازات اسلامی، جرم عبارت از فعل یا ترک فعلی است که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است. پس قانون، جرم را تعریف کرده و مرز رفتار صواب و ناصواب را معلوم و مشخص می‌نماید، بنابراین مطابق قانون درویشی جرم نیست و بر اساس قانون اساسی تفتیش عقیده ممنوع است. لذا مجدداً از دستگاه قضائی و مسئولین می‌خواهیم که مطابق قانون با دارویش رفتار نمایند و حقوق شهروندی و انسانی آن‌ها را نادیده نگیرند و اگر به موازین حقوق بشری پایبند نیستند حداقل مطابق قانون اساسی با دراویش رفتار نمایند.

ایا می‌توانید اطلاعاتی کلی از وضعیت دراویش در خصوص بازداشت یا تهدید بدهید.

هم اکنون ۹ نفر از دراویش در زندان وکیل آباد مشهد در حال گذراندن حبس می‌باشند و آقای دانشجو از وکلای دراویش در زندان ساری هستند و آقای لباف در شهر بابک کرمان در تبعید هستند و پرونده ۱۸۹ تن از دراویش بروجرد در دادگستری آن شهر در حال رسیدگی است و ۴ نفر از دراویش در شهرستان سروستان به ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شده‌اند و پرونده ۶ نفر از دراویش الش‌تر در استان لرستان در دادگاه انقلاب در حال رسیدگی است و اخیراً آقای آزادی از دراویش خرمشهر ربوده شدند و مورد آزار و اذیت قرار گرفتند که پرونده‌ای در دادگاه خرمشهر تشکیل شده و در حال پی گیری است که متأسفانه وکیل ایشان آقای بهمن نظری به صورت تلفنی مورد تهدید واقع شده‌اند که به پیگیری این پرونده ادامه ندهند. تعدای از دراویش از ادارات و حتی شرکتهای خصوصی به علت درویش بودن اخراج شده‌اند. وکلای دراویش دائماً مورد تهدید واقع می‌شوند متأسفانه در چند سال اخیر برای همه ایرانیان از جمله دراویش و پیروان طریقت نعمت اللهی گنابادی، سال‌های پر تشنج و اندوه باری بوده است.

با تشکر از وقتی که برای این گفتگو صرف نمودید بعنوان حرف آخر، چه صحبتی دارید؟

هدف مکتب درویشی در امور اجتماعی خداوند است، اما نه خدای وهمی و خیالی، که در واقع‌‌ همان نفس اماره است و اثبا تش نیازمند منطق بافی و هزاران صغری، کبری کردن باشد. نه آن خدایی که وارثان و غاصبان دین او را دستاویز ارتزاق خویش کرده‌اند. نه آن خدایی که به مقتضیات مصالح این و آن، امرش تعطیل شود، نه آن خدایی که در زندان دین طالب خون و خونریزی است! خدای درویشان اهل فریب و سیاست ورزی با بندگانش نیست. خدایی که رب العالمین است، نه رب المسلمین، نه رب الیهود و نه رب النصاری، او پروردگار همه انسانهاست.

مکتب درویشی خواهان آزادی است اما نه آن آزادی که منادیانش در زندان نفس خویش اسیر مانده‌اند! مکتب درویشی خواهان عدالت است اما نه آن عدالتی که مفسرینش خود ستمگرند! مکتب درویشی خواهان همه ارزشهای معنوی و اخلاقی است اما نه بر اساس شعار که بر اساس شعور، نه با حرف که در عمل، نه بر اساس توهم که بر مبنای معرفت به خداوند. مکتب درویشی فرا‌تر از شعار، همه انسان‌ها را در عمل و به حقیقت به صلح و صفا و به ایمان به خداوند می‌خواند.

عبدالرضا احمدی

منبع: ماهنامه خط صلح

برای دریافت ماهنامه خط صلح اینجا کلیک کنید

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید