خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  وضعیت وخیم جسمی قاسم شعله سعدی، درزندان اوین

وضعیت وخیم جسمی قاسم شعله سعدی، درزندان اوین

خبرگزاری هرانا – خبرهای رسیده از زندان اوین حکایت از وضعیت وخیم جسمانی قاسم شعله سعدی، نماینده سابق مجلس و زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ دارد.

به گزارش کلمه، در حالی شعله سعدی پنجمین ماه از بازداشت خود را می‌گذراند که پزشکان زندان اوین هم با توجه وضعیت وخیم جسمانی وی نسبت به سلامتی او هشدار داده و معتقد به عدم تحمل کیفر توسط وی هستند.

دکتر قاسم شعله سعدی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، وکیل دادگستری و نماینده پیشین دوره‌های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی از ۵ ماه پیش به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد. او در سال ۸۱ نیز به اتهام توهین به رهبری بازداشت شده بود که بر اثر آسیبهای زمان بازداشت دچار ضایعه نخاعی شد و هم اکنون دست چپ وی با توجه به بی‌حس بودن کامل در معرض فلج قرار گرفته است.

در یک ماه و نیم گذشته نیز دو بار پزشکان متخصص مغز و اعصاب زندان اوین نسبت به این وضعیت هشدار داده‌اند، اما تاکنون هیچ اقدامی توسط مسوولان زندان اوین و قضایی برای درمان این زندانی سیاسی انجام نشده است.

گفته می شود این زندانی حتی برای درمان به بیمارستانی خارج از زندان هم منتقل نشده و تاکنون نیز مسوولان با مرخصی درمانی و اغلب اوقات با ملاقات حضوری او با خانواده نیز جلوگیری کرده‌اند.

شعله سعدی که با توجه به حکم قبلی‌اش در سال ۸۱ بازداشت شده، این بازداشت را کاملا غیرقانونی می‌داند چرا که حکم وی مشمول مرور زمان شده است.
وی در سال ۸۱ در نامه‌ای به مراجع درباره پایه‌های مشروعیت ولایت فقیه سوالاتی را طرح کرد.

گفتنی است طبق قانون جمهوری اسلامی حکم قضایی که مربوط به ده سال قبل است مشمول مروز زمان می‌شود و اجرای آن غیرقانونی و خلاف بین شرع است.

بر این اساس حکم وی متوقف شده بود اما مشخص نیست با دستور چه مقامی حکم نقض و مشمول مرور زمان شده، دوباره در مورد ایشان به مرحله اجرا گذاشته شده است. خانواده وی با تاکید بر وضعیت جسمانی بسیار نامناسب این استاد دانشگاه در زندان نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی می‌کنند.

همچنین یکی از اتهامات این زندانی سیاسی مصاحبه‌های او با رسانه‌های خبری اعلام شده است که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی این اتهامات مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس آن وی به ده سال محرومیت از وکالت و تدریس از دانشگاه محکوم شد. اما بار دیگر پس از دستگیری شعله سعدی‌‌ همان پرونده به جریان افتاد و با وجود آنکه شعبه سوم بازپرسی این پرونده را مشمول قاعده منع تعقیب دانست و حکم برائت برای آن صادر کرد بر خلاف مقررارت بار دیگر نیروهای امنیتی پرونده را از بازپرس پس گرفته و این بار به دادیاری شعبه اول ارجاع کردند تا شعله سعدی برای انجام یک عمل واحد بار دیگر تحت محاکمه قرار بگیرد.

دکتر قاسم شعله سعدی بار‌ها به این روند غیرقانونی حبس و محاکمه‌اش اعتراض کرده و برای درمان خواستار دریافت مرخصی درمانی شده اما هر بار مسوولان نسبت به خواسته‌ها و اعتراض‌های وی بی‌توجهی نشان داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دهم (در سال ۱۳۸۸) نیز ثبت نام کرده بود که توسط شورای نگهبان در کنار برخی دیگر از چهره‌های شناخته شده طیف اصلاحات رد صلاحیت شد.

این استاد دانشگاه و منتقد حکومت، فروردین سال جاری بازداشت و پس از مدتی روانه بند ۳۵۰ زندان اوین شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید