خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اینترنت ملی ایران طرحی علیه آزادی بیان است

اینترنت ملی ایران طرحی علیه آزادی بیان است

خبرگزاری هرانا – در واکنش به وعده های مقامات دولت جمهوری اسلامی مبنی بر راه اندازی “طرح اینترنت ملی”، سازمان گزارشگران بدون مرز این اقدام را “در خدمت تشدید سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران” توصیف و اعلام کرد که در ایران، علی رغم بکارگیری سانسوری همه‌جانبه، از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برای مقاومت در برابر سرکوب و اطلاع رسانی مستقل استفاده می‌شود.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران، همچنین ادامه‌ی بازداشت غیرقانونی مریم بهرمن وب‌نگار و فعال مدافع حقوق زنان را محکوم می‌کند.

در بیانیۀ روز چهارشنبه گزارشگران بدون مرز که در سایت رسمی آن منتشر شده، آمده است: “رضا تقی‌پور انوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی، در تاریخ ۴ مرداد ماه، اعلام کرد که فاز اول شبکه ملی اینترنت طی ۶ ماهه اول امسال به بهره برداری می رسد. وی در این باره گفت در کنار شبکه ملی اینترنت، اینترنت (جهانی) را به عنوان یک سرویس با همان مسائلی که تا کنون وجود داشته است کماکان خواهیم داشت و پهنای باند داخل را به صورت امن و حفاظت شده برای کسب و کار اقتصادی و حریم شخصی خانوارها توسعه خواهیم داد.”

وی با تاکید بر استفاده از”موتور جستجوی ملی و ای‌میل ملی” در شبکه ملی اینترنت، یکی از اهداف اصلی شبکه اینترنت ملی را ” جمع آوری اطلاعات و مدیریت ای‌میل‌ها در داخل کشور برای مورد توجه قرار گرفتن مباحث امنیتی” اعلام کرد. که در اصل اعلام کنترل بیشتر ای‌میل‌های مخالفان است.

در ایران، علیرغم بکارگیری سانسوری همه‌جانبه، از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برای مقاومت در برابر سرکوب و اطلاع رسانی مستقل استفاده می‌شود. طرح اینترنت ملی در خدمت تشدید سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران است. اینترنت ملی در اصل یک انترانت (شبکه داخلی) است که جای‌نشین اینترنت جهانی می‌شود و در میان شهروندان تبعیض ایجاد می‌کند. در این طرح تنها “خبرگان” (موسسات دولتی، بانک ها وزارت خانه ها و ..) به اینترنت جهانی دسترسی خواهند داشت. این شبکه‌ی “دوسرعته”، بیش از هر کس وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران را مجازات می‌کند. از نظر اقتصادی نیز ” شبکه ملی” قابل دفاع نیست،این عقب‌گرد فنی می‌تواند عاملی بازدارنده برای بسیاری از کشورها در سرمایه‌گذاری و مناسبات اقتصادی با ایران باشد. اجرای طرح اینترنت ملی، تهاجمی است به همه‌ی عرصه‌های اطلاع رسانی و نشان از خواست اعمال سانسوری همه جانبه بر کشور است.

ایالات متحده امریکا در خرداد ماه سال جاری اعلام کرد که در حال راه‌اندازی طرحی به نام شبکه اینترنت شبح و یا اینترنت در چمدان است. این طرح زمانی که دولت‌ها شبکه اینترنت را قطع می کنند. به شهروندان جهان امکان دسترسی به اینترنت جهانی را می‌دهد، ایران بلافاصله در این باره موضع گرفت و اعلام کرد که امکان مقابله با این امکان پیشرفته فنی را دارد.

در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، همچنین تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران سیاست شیطان‌سازی از رسانه‌های‌ و رسانه‌های جدید را با منتسب کردن آنها به ” قدرت‌های خارجی” تشدید کرده است. در روزهای اخیر بسیاری از مسئولان دولتی “شبکه‌های اجتماعی و اینترنت ” را ابزاری در خدمت “جنگ نرم” برای سرنگونی حکومت معرفی کرده‌اند. ٧ مرداد ماه، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات “ﺁﺳﯿﺐ ﭘﺬﯾﺮﯼ ﺍﺯ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺷﺒﮑﻪ ﻣﺠﺎﺯﯼ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ” و “ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺷﺒﮑﻪ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺰﺩﻭﺭﺍﻥ ﺩﺍﺧﻠﯽ” ﺭﺍ ﺍﺯ “ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﺁﺳﯿﺐ‌ﻫﺎﯼ ﺟﻨﮓ ﻧﺮﻡ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﯼ” ﻋﻨﻮﺍﻥ ﮐﺮﺩ. دو روز پیش از آن، وزیر کشور، مصطفی نجار “فیس بوک، ماهواره و چت” را از مصادیق “جنگ نرم” اعلام کرده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید